"Є згода, як вирішити цю проблематику". Зеленський обговорив із Моравецьким черги на українсько-польському кордоні
Говорячи про сьогоднішній візит до Києва прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького і президента Латвії Егілса Левітса, він зазначив, що, зокрема, обговорювали двосторонню співпрацю України з країнами ЄС і спрощення процедур на кордоні.
"Маємо обов'язково прибрати бар'єри, які ще досі заважають нашим громадянам і компаніям. Народи, які разом захищають європейську свободу, мають бути максимально близькими. Відомо, що на українсько-польському кордоні є певні складнощі, є черги", – сказав президент.
За його словами, він обговорив це із польським прем'єр-міністром.
"Маємо згоду щодо того, як вирішити цю проблематику. Глава уряду України зі своїм польським колегою мають узгодити всі технічні деталі", – пояснив президент.
Також політики обговорили питання щодо спільного митного контролю, розширення пунктів пропуску на кордоні, спрощення поштового обміну між Україною і державами Євросоюзу.
"І ще один важливий аспект: Польща звернулася до нас із проханням допомогти в енергетичній сфері, зокрема експортом електрики. Звичайно, ми це забезпечимо. Польським братам, які допомагають нам із першого дня, ми завжди допоможемо", – наголосив президент.
Він зазначив, що на Алеї сміливості в Києві з'явилися ще дві таблички – з іменами Левітса та Моравецького.
"Поступово відзначимо всіх лідерів політики, культури, спорту та бізнесу, які в найважчі пів року з 24 лютого до 24 серпня особисто були в Києві, особисто долучилися до захисту нашої держави", – наголосив Зеленський.
Президент Польщі Анджей Дуда 3 травня висловлював надію, що Україна "буде на десятиліття, а може, дай боже, на століття братньою для Польщі державою".
Зеленський, виступаючи 22 травня у Верховній Раді на спеціальному засіданні за участю Дуди, заявив, що між Україною і Польщею "не повинно бути жодних кордонів, бар'єрів".
Контекст:
3 вересня в Мінінфраструктури України повідомили, що ситуація на українсько-польському кордоні стає критичною, а черга вантажівок з українського боку вже завдовжки 45 км (водночас із польського боку щонайбільше 5 км). За даними "Німецької хвилі", далекобійники проводять у черзі на кордоні по 7–10 днів.
Міжнародний пункт пропуску "Ягодин" 6 вересня був заблокований через акцію протесту польських далекобійників. До 8 вересня в черзі на пункті пропуску "Ягодин – Дорогуськ" було 2437 машин, довжина черги сягала 58 км.
З 9 вересня для далекобійників відкрили додатковий пункт пропуску "Устилуг – Зосин" для виїзду порожніх вантажівок. У Мінінфраструктури України цей захід назвали першим кроком до розв'язання логістичної кризи на польсько-українському кордоні.