Євросоюз не вимагає від України регулювати діяльність онлайн-медіа – НСЖУ
Зобов'язання України у сфері європейської інтеграції відповідно до директиви Європейського парламенту й Ради 2010/13/ЄС, на які посилаються автори законопроєкту "Про медіа", не стосуються регулювання діяльності онлайн-медіа, ідеться в повідомленні.
У висновках юристів Ради зазначено, що нормування діяльності онлайн-медіа характеризує "певна фрагментарність". Зокрема, на думку юристів парламенту, віднесення конкретної особи до категорії "суб'єкта у сфері онлайн-медіа" здійснюватимуть ситуативно, переважно в разі конфліктних ситуацій, у разі потреби застосувати санкції.
Із цього випливає, що нормативне регулювання пропонують запровадити як імовірне обґрунтування для обмежувальних заходів у сфері онлайн-медіа, ідеться в повідомленні.
Головне юридичне управління апарату Верховної Ради зробило загальний висновок, що законопроєкт "Про медіа" потребує суттєвого техніко-юридичного й редакційного доопрацювання.
НСЖУ 13 грудня виступила із закликом відкласти розгляд законопроєкту.
Контекст:
Законопроєкт "Про медіа" №2693 авторства нардепів від "Слуги народу" зареєстрували у Верховній Раді наприкінці грудня 2019 року. У першому читанні Рада розглядала проєкт закону 19 травня 2020 року й відправила його на доопрацювання.
Документ має регулювати діяльність телебачення, радіо, преси, онлайн-медіа, стримінгових сервісів і платформ загального доступу до інформації. Автори законопроєкту, зокрема, запропонували наділити Нацраду з питань телебачення та радіомовлення функцією нагляду та контролю за всією сферою медіа.
Законопроєкт зазнав різкої критики журналістів і медіаорганізацій. Після цього в Раді зареєстрували інші законопроєкти про медіа, зокрема №2693-д. Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко обіцяв, що зауваження представників українських ЗМІ і Ради Європи врахують.
Оновлення національного законодавства у сфері аудіовізуальних послуг є одним із зобов'язань України відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським союзом, виконання якої необхідне для початку перемовин про вступ України у ЄС.
30 серпня Верховна Рада ухвалила в першому читанні доопрацьований законопроєкт №2693-д "Про медіа". Більшість голосів за законопроєкт дали нардепи від "Слуги народу". Згідно з порівняльно-правовим аналізом, який оприлюднили "Українські новини", лише 10% положень законопроєкту стосується директиви ЄС, решта – нововведення українських розробників.
У вересні глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що український законопроєкт про медіа необхідно узгодити зі стандартами ЄС.