Каленюк: Конфіскація мільярдів Януковича виявилася сильно роздутою мильною PR-бульбашкою. Дуже скоро вона лопне
Виконавчий директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк заявила, що підстави для конфіскації грошей оточення екс-президента Віктора Януковича юридично нікчемні, а одержати реальні докази неможливо, не зачепивши впливових посадовців, наближених до колишньої і нинішньої влади.
Спецконфіскацію $1,5 млрд екс-президента України Віктора Януковича і його оточення, про яку неодноразово говорив генпрокурор України Юрій Луценко, найкраще характеризує казка про голого короля, заявила виконавчий директор Центру протидії корупції (ЦПК) Дар'я Каленюк на своїй сторінці у Facebook.
"Конфіскація цих мільярдів, якою останні сім місяців хизується генпрокурор як найбільшим своїм досягненням, виявилася сильно роздутою мильною PR-бульбашкою. Уже дуже скоро вона лопне", – запевнила вона.
Каленюк пояснила, що після публікації таємного рішення Краматорського районного суду про спецконфіскацію грошей Януковича стало зрозуміло, що гроші було перераховано до бюджету України на підставі угоди зі слідством, яку підписав "звичайний фунт" Аркадій Кашкін, дані паспорта та коду якого використовували під час фінансових операцій.
"Спецконфіскація стала можливою лише завдяки цій угоді, бо іншого вироку суду прокурори не могли отримати через відсутність доказової бази щодо незаконного походження грошей з общака. Щоб зібрати таку доказову базу, потрібно ретельно розслідувати роль дуже впливових наближених високопосадовців колишньої і теперішньою влади, зокрема компанії ICU та її екс-керівника Валерії Гонтаревої, соратниці Порошенка. На жаль, у ГПУ так і не наважилися цього зробити", – зазначила вона.
Виконавчий директор ЦПК звернула увагу, що в тексті вироку немає нічого таємного, оскільки більшість епізодів є публічними в інших судових постановах і рішеннях.
"Цей вирок утаємничили з головною метою: приховати можливу співучасть ICU, зокрема її менджменту Гонтаревої і Пасенюка, близьких соратників Порошенка, у легалізації доходів "організованої злочинної групи Януковича". Ну і сховати деталі, як ICU в листопаді–грудні 2013 року, уже на початку силового протистояння на Майдані, купувала облігації для Януковичів на астрономічні суми доларів. Просто здоровий глузд підказує, що ну не могли Гонтарева і Пасенюк не знати, кому вони скуповують облігації на мільярди доларів у ті дні. Але гроші для них не пахнуть", – розповіла вона.
Каленюк попередила, що спецконфіскацію вже оскаржують в українських судах і її можуть успішно оскаржити компанії-власники активів у Європейському суді з прав людини через численні процесуальні порушення, допущені прокурорами і судом.
"Успішне оскарження конфіскації в міжнародних судах означатиме для України необхідність повернути конфісковане назад офшоркам. Але навряд їхніми бенефіціарними власниками вже будуть Януковичі... Луценко намагався і досі намагається всіляко зачистити сліди цієї оборудки, але правда все одно стала відомою. Це – відставка та кримінальне переслідування для генпрокурора. Більше він не має морального права хизуватися конфіскованими мільярдами", – підкреслила вона.
Виконавчий директор ЦПК додала, що її організація готує заяву про злочин і добиватиметься не просто відставки, але і кримінальної відповідальності для всіх осіб, які допомагали прибічникам Януковича легалізувати награбоване до революції й убезпечили посадовців від покарання після Майдану.
10 січня Al Jazeera та "Українська правда" опублікували таємне рішення Краматорського районного суду про спецконфіскацію $1,5 млрд Януковича і його оточення.
У розслідуванні арабського видання йдеться про сприяння компанії ICU, головою ради директорів якої до 2014 року була Гонтарева, виведенню коштів з України. Сама голова НБУ заперечує незаконність проведених операцій.
За інформацією УП, гриф "цілком таємно" на документ поставив Луценко, хоча в документі "немає інформації, яку за законом можна зарахувати до державної таємниці", отже, його публікація "не може становити загрози національним інтересам держави".
У березні 2017 року Краматорський міський суд Донецької області ухвалив рішення про конфіскацію $1,5 млрд оточення Януковича. За даними Луценка, заблоковані кошти зберігали у вигляді грошей та цінних паперів.
28 квітня генпрокурор повідомив, що "Ощадбанк" завершив процедуру перерахування в Державне казначейство конфіскованих коштів. Президент України Петро Порошенко зазначив, що ці гроші підуть насамперед на зміцнення армії.
Державна служба фінансового моніторингу України заявила, що Янукович і його оточення могли провести незаконні фінансові операції, пов'язані з відмиванням доходів та іншими злочинами, на $199,4 млрд.