"Китай прагне показати, що він не Росія". Україну і союзників надихнули сигнали Китаю на зустрічі в Саудівській Аравії, пише FT

Китай на саміті представляв Лі Хуей
Фото: ЕРА

Конструктивні сигнали Китаю на переговорах щодо української формули миру, які відбулися в Саудівській Аравії у вихідні, надихнули Україну та союзників. Про це, посилаючись на джерела, написала 6 серпня Financial Times.

Переговори в Джидді завершилися без комюніке і, як пише FT, без "конкретних напрацювань" (за підсумками першої такої зустрічі в Копенгагені теж не було комюніке). Однак присутність Пекіна на зустрічі була головною подією для учасників, Україна сприйняла приїзд китайської делегації як успіх, пише ЗМІ.

Китай у таких переговорах брав участь уперше, на саміт вирушив представник уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуей. За даними Spiegel, Пекін був активний і висловлював "позитивні" погляди на ймовірну подальшу таку зустріч. Дипломати, з якими спілкувалися журналісти WSJ, вважають, що Китай "загалом відіграв конструктивну роль" у переговорах.

За даними видання, Китай дав зрозуміти, що готовий брати участь у подальших переговорах щодо мирного врегулювання війни і готовий до участі у наступній, третій зустрічі на рівні радників.

Китай "здається конструктивним" і "прагне показати, що він не Росія", розповів один із європейських дипломатів. За його словами, "сама присутність Китаю демонструє, що Росія дедалі більше ізолюється".

Контекст:

5–6 серпня в Саудівській Аравії відбулися переговори, присвячені Україні. У конференції взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях, які відбулися в Копенгагені, повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак (він очолює українську делегацію на цих переговорах). Росії на зустріч не запрошували.

Єрмак за підсумками переговорів заявив, що це були "продуктивні консультації щодо ключових принципів". "У нас була надзвичайно чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована формула миру президента Зеленського, про яку ми докладно розповіли", – заявив Єрмак.