Климпуш-Цинцадзе про українсько-польські відносини: Від нас вимагають забуття частини історії, але так не буває
Україна з повагою ставиться до історії і буде вимагати такої самої пошани від своїх польських партнерів, заявила віце-прем'єр Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Україна не буде забувати частину своєї історії на догоду вимогам польських політиків. Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" заявила віце-прем'єр-міністр із європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.
"Від нас вимагають забуття частини історії, але так не буває. Ніхто не буде забувати людей, які боролися за Україну. Так само треба розуміти, що ми маємо тверезо оцінювати їхню роль: хтось помилявся, хтось робив неправильні речі, і ми це також маємо визнати для себе", – сказала віце-прем'єр.
Вона також уважає, що Україна з повагою ставиться до спільної історії і буде вимагати такої самої пошани від своїх польських партнерів.
"У якихось випадках ми маємо принести вибачення. Ми це робимо. Але одночасно у відповідь маємо так само отримати ті ж вибачення за ті моменти, які були з боку Польщі", – зазначила Климпуш-Цинцадзе.
13 грудня 2017 року президент Польщі Анджей Дуда і його український колега Петро Порошенко зустрілися в Харкові. Вони дійшли висновку, що історичні питання не повинні впливати на стратегічне партнерство України і Польщі. Порошенко анонсував засідання польсько-української комісії з історичних питань на рівні віце-прем'єр-міністрів країн. Дуда після зустрічі заявляв, що президенти домовилися "не робити кроків у межах чергових увіковічнень, які не ґрунтуються на науково перевірених доказах". Він також заявляв, що увічнювати потрібно "конкретних людей, які загинули".
У жовтні 2016 року польський Сейм і Верховна Рада України ухвалили спільну Декларацію пам'яті та солідарності, яка мала покласти край історичним суперечкам. Незважаючи на це, історичне питання залишається джерелом напруженості між країнами.
За три роки в Польщі осквернили понад 15 українських пам'яток, повідомляв Український інститут національної пам'яті. Жодного пам'ятника не відновлено. За цей самий період в Україні вандали пошкодили чотири польські пам'ятники, усі відновлено коштом української сторони.
Улітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку й ексгумації похованих на території України поляків.
2 листопада міністр закордонних справ Польщі та член партії "Право і справедливість" Вітольд Ващиковський заявив, що Польща має намір запустити процедуру, яка не дасть змоги в'їхати в країну українцям, що демонструють антипольські погляди.
У МЗС України на це відповіли, що в країні немає антипольських настроїв.