"Крок уперед і два назад, така політика". Зеленський прокоментував заборону бити західною зброєю по цілях у Росії

Імовірний дозвіл бити в глибину РФ на Заході сприймають "поки що складно", зазначив Зеленський
Фото: ЕРА

Україна й далі домовляється з країнами Заходу, щоб дістати дозвіл на використання їхньої зброї по військових цілях на території країни-агресора Росії. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 15 липня на пресконференції, яку транслював у YouTube Офіс президента.

"Процес триває, по-перше. Так завжди було. Хтось зробить крок уперед, а потім робить два кроки назад. Така є політика. Усі речі, які стали відкритими для України, спочатку були закритими й були "неможливими", – сказав президент.

За його словами, ймовірний дозвіл бити в глибину РФ на Заході "сьогодні сприймається поки що складно".

"Деякі позитивні сигнали щодо використання далекобійних речей ми почали отримувати. Деякі. Це треба також дотиснути. Треба, бо це абсолютно справедливо. Є точка, з якої вилітає ракета або бомба, і ми розуміємо, звідки, і це несправедливо, що ми не можемо туди, звідки це вилетіло, відповісти. Це абсолютно справедлива відповідь, на яку ми маємо право", – підкреслив Зеленський.

Він зазначив, що на Заході заборону бити по російській території називають "політикою деескалації".

"Бояться ескалації з російської сторони. Ми вважаємо, що це несправедливо по відношенню до України й українців", – заявив Зеленський.

Контекст:

У Міноборони України підтверджували в лютому 2023 року, що зобов'язалися не застосовувати зброї, яку надали партнери, для ударів по території РФ. Однак 1 травня 2024 року глава МЗС Латвії Байба Браже повідомила, що деякі країни зняли цю заборону. Представники низки країн підтримали надання Україні права бити західною зброєю по території РФ відповідно до міжнародного права. Зокрема, про це заявили в Польщі, Франції, Чехії, Нідерландах, Швеції, Канаді, Великобританії.

США дозволили Україні бити по прикордонних районах РФ боєприпасами GMLRS та артилерією, але не далекобійними ракетами ATACMS, повідомили в Білому домі.

The Washington Post написала 21 червня, що дозвіл Україні уражати цілі в Росії за допомогою американської зброї зменшив кількість ракетних обстрілів Харкова, але не зупинив літаків, які скидають плануючі бомби. За даними ЗМІ, США обмежили Україну стрільбою на відстань менше ніж 100 км від кордону.

Зеленський неодноразово наголошував, що потрібні "далекобійні рішення" проти аеродромів, на яких стоять військові літаки, котрі країна-агресор РФ застосовує для атак коригованими авіабомбами.

Міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі в інтерв'ю "Європейській правді", яке опублікували 12 липня, заявив, що королівство розмірковує стосовно дозволу для України бити далекобійними ракетами Storm Shadow по військових цілях на території РФ.

Того самого дня в Пентагоні припустили, що США можуть зняти обмеження для України на удари американською зброєю вглиб території Росії.