Кулеба і Столтенберг узгодили позиції перед засіданням ради НАТО – Україна

Кулеба і Столтенберг обговорили засідання ради НАТО – Україна, яке відбудеться у квітні
Фото: EPA (архів)

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба поговорив телефоном з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом і подякував за його особистий внесок у забезпечення підтримки України з боку НАТО. Про це Кулеба написав 15 березня в Х.

У розмові Кулеба наголосив, що важливо "подвоїти міжнародні зусилля щодо збільшення та прискорення постачання зброї та боєприпасів в Україну".

"Ми узгодили позиції перед квітневим засіданням ради НАТО – Україна. Україна вітає зусилля, спрямовані на підвищення ролі НАТО в забезпеченні України всім необхідним для відбиття російської агресії”, – написав глава МЗС.

Контекст:

Після того як Росія 24 лютого 2022 року розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, країни НАТО надають Україні військову, гуманітарну й фінансову допомогу.

Зокрема, навесні 2022 року було створено формат надання допомоги Україні "Рамштайн", куди входять країни – члени НАТО.

Улітку 2023 року НАТО вирішив підвищити статус відносин України з Альянсом через створення ради Україна – НАТО (до того сторони зустрічалися в межах комісії Україна – НАТО). У цьому форматі Україна є повноправним членом за столом ради, а не лише запрошеною країною для обговорень, як передбачає комісія Україна – НАТО; може скликати зустрічі; розширює можливості співробітництва в обміні розвідданими та проведенні спільних навчань, писав Euractiv.

Створення ради означає, що "31 союзник НАТО й Україна сидітимуть за одним столом на рівних умовах", заявляв Столтенберг. Він наголошував, що це посилює політичне партнерство між Альянсом і Києвом і цей орган, на відміну від комісії, може ухвалювати спільні рішення.

Водночас Кулеба зазначав, що "створити раду НАТО – Україна, не зробивши рішучого кроку до членства, – це як надати танк без гармати".