Кулеба: Нам не потрібні сурогати статусу кандидата в ЄС, які демонструють другосортне ставлення до України
"Стратегічна невизначеність щодо європейської перспективи України, яку практикують деякі столиці ЄС останніми роками, зазнала невдачі, і її мають припинити", – написав міністр.
На його думку, ця практика "тільки надихнула" президента РФ Володимира Путіна.
"Нам не потрібні сурогати статусу кандидата в ЄС, які демонструють другосортне ставлення до України та зачіпають почуття українців", – наголосив Кулеба.
9 травня під час виступу в Європарламенті президент Франції Еммануель Макрон припустив, що процес вступу України в ЄС може забрати "кілька десятиліть", і запропонував створити нову, менш формальну політичну спільноту, яка б допомогла Україні швидше інтегруватися в ЄС.
Українська влада цієї ідеї не підтримала. Якщо Україні не нададуть статусу кандидата в члени ЄС, це означає тільки одне – "Європа намагається нас обдурити", вважає Кулеба. Президент України Володимир Зеленський заявив, що "Україна вже давно все заслужила". За його словами, "не можна тримати на постійній відстані суспільство України – брати у ЄС чи не брати".
Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав пропозицію Макрона "дуже цікавою". Протеміністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок наголосила, що Німеччина наполягає на повному членстві України в ЄС без жодних обмежень або "фальшивих запевнень".
Контекст:
До Європейського союзу зараз входить 27 держав. Останнє розширення блоку відбулося 2013 року – до нього приєдналася Хорватія. Наразі, за даними сайта Європейської комісії, п'ять країн – Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія і Туреччина – є країнами – кандидатами на членство в ЄС, а Косово та Боснія та Герцеговина – потенційними кандидатами.
28 лютого 2022 року, після початку масштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому ухвалили рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться в червні.
Після України заявки на вступ у ЄС подали Молдова та Грузія.