Кулеба: ООН проігнорувала саміт Кримської платформи з політичних мотивів

Кулеба: Ми будемо говорити з керівництвом ООН про неприпустимість такого ставлення до Кримської платформи
Фото: EPA
Організація Об'єднаних Націй проігнорувала саміт Кримської платформи з політичних мотивів. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу 16 вересня, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

За словами Кулеби, відповідно до Стратегії зовнішньої політики, яку Україна нещодавно ухвалила, робота країни в міжнародних організаціях є важливим завданням.

"Генасамблея ООН – безумовно, "перлина" в короні міжнародних організацій світу. Саме тому ми приділяємо таку увагу роботі з ООН загалом і з Генасамблеєю ООН зокрема. Відзначу лише один момент, негативний у контексті нашої участі в ООН, – це, безумовно, те, що ця організація проігнорувала саміт Кримської платформи і не була на ньому представлена. Це відбулося абсолютно з політичних мотивів, і ми будемо говорити з керівництвом організації про неприпустимість такого ставлення, адже ключовим завданням ООН є саме підтримка миру і безпеки. І коли ми бачимо участь таких поважних організацій, як Рада Європи, НАТО, ГУАМ у саміті Кримської платформи, а ООН свідомо цей захід ігнорує, це говорить і про стан справ у самій організації, і про розуміння нею своєї ролі та місії у світі", – заявив міністр.

Кулеба сказав, що "це неправильне розуміння, яке ми будемо змінювати, тому що потрібно захищати принципи, а не інтереси окремих держав, які порушують міжнародне право".

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Передбачено, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської співпраці, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".

Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені".

Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.