Кулеба про термінові дебати в ПАРЄ: Бачу нічим не прикриту лицемірну спробу виписати Росії індульгенцію за Крим і Донбас
Низка членів ПАРЄ перебуває у змові з генеральним секретарем Ради Європи Турбйорном Ягландом, щоб спільними зусиллями виконати вимогу Росії з ослаблення прав Парламентської асамблеї Ради Європи вводити санкції щодо національних делегацій. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба.
Затверджені бюро Парламентської асамблеї Ради Європи термінові дебати, на яких парламентаріям запропонують підготувати доповідь із метою позбавлення ПАРЄ права накладати санкції на національні делегації, – це "неприкрита лицемірна спроба" виписати Росії "індульгенцію" за окупацію Криму та агресію на Донбасі. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба.
"Наявна змова еліт у ПАРЄ й генсека Ради Європи, щоб виконати головну вимогу Росії, яку вона висувала як умову свого повернення. Ідеться про позбавлення асамблеї можливості в односторонньому порядку вводити санкції проти держав – порушників зобов'язань і норм Ради Європи. Для цього затвердили доповідача, який мав підготувати документ про майбутнє ПАРЄ. І як не дивно, цим доповідачем став один із найяскравіших проросійських парламентаріїв – Тіні Кокс із Нідерландів, який очолює групу "Об'єднаних лівих". По суті, комуніст. Тобто чомусь з усіх членів ПАРЄ цю справу доручили найбільш проросійському. І він написав у доповіді, що необхідно реформувати санкційний механізм ПАРЄ. Отже, організації пропонують самій обмежити свої повноваження. Це безпрецедентно, оскільки в умовах демократії все працює навпаки", – підкреслив Кулеба.
Він зазначив, що до сьогодні ПАРЄ відмовлялася навіть розглядати питання про перегляд санкційного механізму.
"Цю доповідь подано у ПАРЄ для обговорення за процедурою термінових дебатів. У такому разі підсумком має стати ухвалення резолюції. Автори цього плану розраховують, що в середу проведуть термінові дебати за доповіддю Кокса, ухвалять її й уперше в ПАРЄ з'явиться документ, що обмежує її ж санкційні повноваження. Ухвалення цього документа ще не означає втрати права вводити санкції – це лише демонстрація того, що асамблея готова займатися цим питанням. Однак до сьогодні ПАРЄ відмовлялася навіть рухатися в цьому напрямі. Ухвалення резолюції стане драматичним розворотом позиції ПАРЄ. Але це не кінець історії. Щоб виконати вимогу РФ, треба буде ще зробити низку кроків – кожен із них перетвориться на бій між супротивниками і прибічниками такого рішення", – сказав співрозмовник.
За його словами, Росія зацікавлена в ослабленні повноважень ПАРЄ.
"Я особисто налаштований по-бойовому. Бачу нічим не прикриту лицемірну спробу виписати Росії індульгенцію за Крим і Донбас. Тобто щоб виконати головну вимогу РФ, люди готові погодитися на реформу ПАРЄ. Причому треба сказати, що санкційна політика організації стосується не тільки Росії, а будь-якого порушника статуту. По суті, це знезброєння асамблеї загалом. Вона може втратити статус сильного гравця, здатного впливати на країни, які погано поводяться. І може перетворитися на говорильню, де будуть просто без пуття розмовляти й розмахувати руками. Це саме те, у чому зацікавлена Росія. У Москві не хочуть, щоб ПАРЄ залишалася ефективним інструментом впливу на порушників прав людини", – резюмував Кулеба.
"Європейська правда" сьогодні написала, що представники Німеччини в Раді Європи вдаються до активних дій для зняття санкційного тиску з РФ у РЄ і мають намір домогтися цього на весняній сесії ПАРЄ, що стартувала сьогодні.
Посол Британії в Раді Європі Крістофер Івон 7 квітня у своєму Twitter написав: "Як мені розповіли, протягом цього тижня Рада Європи робила сама собі хімічну кастрацію. І це точно не те, до чого ми прагнемо".
Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі, 28 січня 2015 року асамблея продовжила санкції. На знак протесту делегація РФ заявила, що припиняє свої контакти з ПАРЄ до кінця 2015 року. РФ відмовилася подавати заявку на підтвердження повноважень на 2016 і 2017 роки, вона не брала участі в роботі ПАРЄ і в 2018 році.
У вересні 2017 року віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой заявив, що Росія не буде фінансувати ПАРЄ у 2018 році. Сума щорічного внеску Росії на фінансування ПАРЄ становить приблизно €40 млн.
29 червня 2018 року бюро ПАРЄ за підсумками засідання у Страсбурзі ухвалило термінове розроблення документа, який дасть змогу повернути російську делегацію до роботи в асамблеї завдяки змінам правил і процедур асамблеї.
8 жовтня стало відомо, що бюро ПАРЄ відмовилося від пропозиції генсека Ради Європи Турбйорна Ягланда не розглядати питання санкцій щодо національних делегацій. "Європейська правда" повідомила, що політичним групам і країнам – учасницям ПАРЄ розіслали від Ягланда закритий документ про "незаконність" санкцій проти РФ.
У підсумку ПАРЄ відклала до 2019 року розгляд резолюції, яка може повернути Росії право голосу.