Кулеба: Пропагандистські можливості російської вакцини "Супутник V" набагато перевищують її реальну ефективність
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступає проти застосування в Україні російської вакцини проти коронавірусу. Про це він заявив 12 січня в ефірі каналу "1+1".
"Сам факт такої дискусії – ознака нав'язаної нам гібридної дискусії про цю вакцину. Хочу чітко сказати, що пропагандистські можливості "Супутника" набагато перевищують її реальні можливості й ефективність... Остаточних результатів досліджень щодо "Супутника" немає. Це медичний показник. Але я хочу сказати, що є важливіший фактор із точки зору інтересів Росії, ніж медичний – це фактор пропагандистський. Нам нав'язують цю історію, що ось вас усі кинули, ви нічого не можете, а ми, як завжди, "братній народ", ось це все, ми поруч і готові допомогти. В уряді я б виступав проти такого рішення, тому що Росія не дбає про здоров'я українців, вона дбає про нав'язування своїх пропагандистських штампів та ідеології шляхом постачання вакцини", – сказав міністр.
Кулеба зазначив, що виступав би проти застосування в Україні російської вакцини, навіть якби вона була ефективною.
Вакцину "Супутник V" зареєстрували в серпні 2020 року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і витримала всі перевірки.
Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її було зареєстровано до проходження третьої фази клінічних випробувань. Як пише National Geographic, випробування третьої фази мають вирішальне значення для перевірки готовності вакцини до широкого поширення. Деякі російські вчені зауважували, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, які щепилися, скаржилися на різні побічні ефекти – лихоманку, утрату нюху, підвищений тиск.
Масштабну вакцинацію проти коронавірусу в Росії розпочали в середині грудня. За даними Російського фонду прямих інвестицій, вакциною "Супутник V" вже щепили понад 1,5 млн осіб. Крім Росії, застосування вакцини схвалено в Білорусі, Сербії, Аргентині та Болівії.
2 січня нардеп від "Опозиційної платформи – За життя", кум президента РФ Віктор Медведчук заявив, що харківська компанія "Біолік" звернулася до Міністерства охорони здоров'я України із заявою про реєстрацію російської вакцини "Супутник V". У відповідь головний санлікар України, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що Україна буде використовувати тільки ті вакцини проти COVID-19, які успішно пройшли третю фазу клінічних досліджень. "Тому всі чутки й політичні заяви щодо державної реєстрації в Україні російської вакцини-кандидата не відповідають дійсності", – зауважив він.
5 січня "Біолік" і МОЗ підтвердили, що компанія дійсно подала відповідну заявку.
Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов говорив, що Україна не розглядає російську вакцину у плані вакцинації.