Кулеба: "Велика угода" між Заходом та Росією – це ненаукова фантастика
Журналісти запитали, чи є ймовірність, що у підсумку перемовин між Росією та США досягнуть якоїсь "великої угоди", пакету домовленостей з багатьох питань, серед яких питання України можуть опинитися не на першому місці.
"Велика угода" – це благодатна тема для будь-якого експерта, бо вона одразу потрапляє в заголовки... Точкові домовленості можливі, однак жодних "великих угод" із Росією бути не може, бо там зав'язана така велика кількість питань, що якщо допускати формування якогось "пакету", то цей пакет ніколи не вдасться сформувати, бо він буде постійно розростатися і ставати все більш складним. "Велика угода" між Заходом та Росією – це ненаукова фантастика", – впевнений Кулеба.
Водночас на припущення, що шантажем та ескалацією біля українських кордонів Росія вже змогла змусити Захід говорити з нею та чути російські умови, міністр зазначив, що поки що Росія нічого істотного не досягла.
"З тотальної ізоляції, коли з ними взагалі ніхто не розмовляв, Росія вийшла ще десь у 2015–2016 роках, коли розпочала військову операцію в Сирії. Із тих пір це хвилеподібна історія: тут із нею більше розмовляють, потім менше, потім вона щось робить – і знову більше... Росія зрозуміла, що розмовляти з нею вже всі навчилися, але вона все ще не може з цих розмов вичавлювати для себе потрібні їй результати. Тому зараз задача, яку ставить перед собою Путін, – не в тому, щоб із ним знову хтось поговорив, а в тому, щоб нарешті з цих розмов щось для себе вичавити", – сказав Кулеба.
Він підкреслив, що не вірить у те, що США чи НАТО погодяться з вимогами Росії щодо, як їх називають у РФ, "гарантій безпеки".
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше". Секретар Ради нацбезпеки та оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
7 грудня під час онлайн-переговорів з президентом США Джо Байденом на тлі повідомлень американських ЗМІ про стягування військ РФ до українських кордонів президент РФ Володимир Путін заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, і висунув вимогу надати "надійні, юридично зафіксовані гарантії", що НАТО не розширюватиметься на схід.
10 грудня Росія висунула вимогу до Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. 17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. У них ідеться, що США мають взяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від прийому до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
У Білому домі 17 грудня заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть переговорів із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі.
На думку генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, діалог НАТО з РФ має відбуватися у консультації з європейськими партнерами, такими як Україна. Столтенберг також говорив, що НАТО ніколи не піде на компроміс із РФ щодо входження в Альянс України і не обговорюватиме "зони впливу".
У МЗС України у відповідь на вимоги РФ до НАТО закликали Росію як перші кроки для досягнення гарантій безпеки на європейському континенті "невідкладно і беззастережно повернутися до конструктивного порядку денного і вже зараз розпочати виконання Мінських угод та домовленостей лідерів нормандського формату" щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.