Лідери ЄС знову заявили, що підтримують Україну та визнають її європейські прагнення
"Європейський союз підтримує Україну та її народ, і Європейська рада підтверджує Версальську декларацію, визнаючи європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію", – ідеться у заяві.
Під Версальською декларацією мають на увазі документ, який лідери ЄС ухвалили 11 березня на неформальному саміті у Франції. У ньому були ті самі слова: "Європейська рада визнає європейські прагнення та європейський вибір України", а також фраза, що "Україна належить до нашої європейської сім'ї".
У новій заяві Європейська рада знову запропонувала Європейській комісії подати свою думку щодо заявки України на вступ до Європейського союзу.
Водночас у ЄС наголосили, що продовжать надавати скоординовану політичну, фінансову та гуманітарну підтримку України.
У саміті ЄС узяв участь президент США Джо Байден, який напередодні прибув до Бельгії, та президент України Володимир Зеленський, який виступив перед тими, хто зібрався, у форматі відеоконференції.
Зеленський закликав Європейський союз "не спізнитися", коли йдеться про членство України у блоці.
"Тепер ми з вами готуємо членство України в Європейському союзі. Нарешті! Ось тут я вас прошу: не спізніться! Будь ласка, – сказав Зеленський. – Україна має бути в ЄС вже найближчим часом. Принаймні у вас для цього все є. А у нас є цей шанс".
Контекст:
28 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ України до Європейського союзу. Зеленський заявив, що в умовах, що склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
1 березня Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу.
Після ухвалення Версальської декларації президент Литви Гітанас Науседа заявив, що лідери країн – учасниць ЄС підтримали євроінтеграцію України. Рішення неформального саміту лідерів Європейського союзу свідчить про те, що Україна буде членом ЄС, вважає глава МЗС Дмитро Кулеба.
Над висновком за заявкою України про вступ до ЄС почала працювати Єврокомісія, повідомив 21 березня європейський комісар із питань розширення та політики добросусідства Олівер Варгеї.
Згідно з результатами опитування, проведеного 3–7 березня Французьким інститутом громадської думки (IFOP), 71% жителів чотирьох країн Європейського союзу – Німеччини, Франції, Італії та Польщі – підтримують вступ України в ЄС.