Майбутнє України в НАТО, але зараз Альянс зосередиться на допомозі Києву – Рютте

Найближчим часом НАТО зосередиться на посиленні позицій сил оборони України – генсек блоку
Фото: ЕРА

Країна-агресор Росія не хоче припинити війну проти України й намагається зламати її опір, який підтримує НАТО. Про це генеральний секретар Альянсу Марк Рютте сказав 3 грудня на пресконференції у Брюсселі перед дводенною зустріччю міністрів закордонних справ країн НАТО, яку пресслужба оборонного блоку транслювала в YouTube.

За його словами, в обох випадках Кремль помиляється.

"Путін не зацікавлений у мирі, він і далі чинить тиск, намагаючись захопити нові території. Він думає, що зможе зламати рішучість України й нашу", – сказав Рютте.

На запитання, чи запросять Київ на грудневій зустрічі Альянсу вступити в нього, він відповів: "Союзники погодилися, що майбутнє України – у НАТО". Члени блоку вважають це "незворотним", але найближчим часом мають намір зосередитися на посиленні позицій сил оборони України.

"Зустріч у найближчі два дні буде значною мірою присвячена тому, як зробити так, щоб Україна, хай коли вона вирішить вступити в мирні переговори, зробила це з позиції сили", – сказав він.

Уранці 3 грудня Міністерство закордонних справ України заявило, що Україна не прийме гарантій безпеки, які замінюють членство в НАТО.

У заяві, котра з'явилася в розпорядженні "Європейської правди", ідеться, що "єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав є лише повноправне членство України в НАТО... Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО".

29 листопада агентство Reuters писало, що глава МЗС України Андрій Сибіга надіслав колегам із країн НАТО лист із закликом запросити Україну в НАТО вже у грудні. Глава МЗС нібито закликав міністрів закордонних справ країн НАТО підтримати запрошення України в Альянс під час зустрічі глав МЗС у Брюсселі 3–4 грудня.

Контекст:

Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року після того, як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій.

За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення до Альянсу Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, зазначили, що "майбутнє України – у НАТО".

Глава Української держави Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам й у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктіввирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.

28 жовтня президент України заявив, що деякі лідери говорять про запрошення в НАТО так, ніби йдеться одразу про членство, і закликав партнерів "попрацювати з Берліном" заради ясності в цьому питанні.

На думку генсека Альянсу Марка Рютте, Україна зараз ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше. Він заявив 17 жовтня, що шлях України до членства в НАТО незворотний, питання лише в часових межах.