Майже вся фракція "Батьківщини", Арахамія й Корнієнко не підписали звернення до спікера Ради щодо позбавлення мандатів депутатів від забороненої ОПЗЖ – "Чесно"
Ініціативу прискорити позбавлення повноважень народних депутатів із заборонених проросійських партій в Україні не підтримали представники кількох фракцій парламенту. Про це 4 грудня в Telegram повідомив рух "Чесно".
Проєкт постанови ВР №7694 на цю тему зареєстрували в парламенті 24 серпня 2022 року.
Депутат від "Слуги народу" Олега Дунда організував збір підписів під листом спікеру ВР за винесення її на порядок денний найближчої сесії. Ініціативу не підтримало наразі майже 70 депутатів, заявив нардеп руху "Чесно".
"Фракція "Батьківщина" майже в повному складі відмовилася ставити підписи під ініціативою, яка передбачає винесення цього питання на порядок денний найближчої сесії парламенту. Крім того, не хочуть позбавляти повноважень народних та місцевих депутатів від партій на кшталт ОПЗЖ і представники владної фракції "Слуга народу", зокрема – голова фракції Давид Арахамія та його заступники, а також заступник спікера парламенту Олександр Корнієнко", – ідеться в повідомленні.
Раніше Дунда повідомляв, що ініціював провести позачергову сесію щодо цього, але дістав формальну відмову від Стефанчука. Спікер заявив, що через воєнний стан "робота протягом сьомої та восьмої сесій триває в режимі єдиних пленарних засідань".
Контекст:
19 березня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо припинення діяльності низки політичних партій, пов'язаних із Росією.
14 квітня РНБО зупинила діяльність партії та фракції ОПЗЖ у Раді. Після цього в ОПЗЖ також заявили про зупинення своєї діяльності в Україні через те, що політсилу "будували як партію миру, але миру зараз немає".
12 травня фракція ОПЗЖ офіційно припинила існування у Верховній Раді. Нардепи від ОПЗЖ створили свою депутатську групу "Платформа за життя та мир".
20 червня Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові задовольнив позов Мін'юсту й заборонив партію "Опозиційна платформа – За життя". ОПЗЖ оскаржила це рішення. 15 вересня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відхилив апеляцію ОПЗЖ і в такий спосіб остаточно заборонив її діяльність в Україні.
До початку повномасштабного вторгнення Росії у фракцію ОПЗЖ входило 43 депутати, нагадала "Українська правда" (зараз ці дані із сайта парламенту прибрали). Частина депутатів після 24 лютого вийшла із фракції, кількох депутатів, обраних до парламенту від цієї партії, після початку повномасштабного вторгнення вже позбавили мандатів: Іллю Киву та Юлію Льовочкіну – після подання ними відповідних заяв, Вадима Рабіновича – після позбавлення його українського громадянства. Наразі до групи "Платформа за життя та мир", як повідомляють на сайті Ради, входить 25 депутатів.
У листопаді на сайті Офісу президента зареєстрували петицію з проханням позбавити мандата нардепів, обраних від ОПЗЖ. 1 грудня президент доручив Стефанчуку розглянути варіанти вирішення цього питання.