Мамедов звільняється з посади заступника генпрокурора і йде з прокуратури – адвокати

Мамедов 25 років працює у прокуратурі
Фото: Офіс Генерального прокурора / Facebook
Заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов іде з прокуратури. Про це 26 липня у Facebook поінформувала юридична фірма "Міллер", адвокати якої представляють інтереси Мамедова.

"Мамедов звільняється з посади заступника генерального прокурора і з органів прокуратури. Керівництво Офісу генерального прокурора свідомо створило складні умови роботи та всіляко блокує виконання Мамедовим [...] своїх посадових обов'язків, систематично здійснюючи тиск на нього, що повністю нівелює основоположні принципи незалежності прокурора", – ідеться в повідомленні.

Адвокати зазначили, що Мамедова усунули від керування департаментом нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, а також департаментом захисту інтересів дітей та протидії насильству, достроково припинили йому доступ до держтаємниці, скоротили посаду заступника генпрокурора "і порушили ряд дисциплінарних та кримінальних проваджень, де розслідування не лише координується, а й фактично здійснюється підпорядкованими безпосередньо генпрокурорці підрозділами".

"Законних підстав для звільнення нашого клієнта немає, тому активно використовується дискредитаційна інформаційна кампанія. До кампанії по тиску на незалежного прокурора приєдналася і СБУ, яка використовує інструмент припинення допуску до держтаємниці з метою обмеження виконання ним своїх повноважень", – заявили в "Міллері".

Юристи наголосили, що Мамедов ухвалив рішення щодо відставки після 25 років роботи у прокуратурі.

Контекст:

30 червня департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, який вів Мамедов, перепідпорядкував іншому заступнику генпрокурора – Максимові Якубовському. Це рішення розкритикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову в провадженнях щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності, що здійснює окупаційна влада у Криму і на Донбасі, було досягнуто реального прогресу й поважної причини для його відставки немає.

Після критики в Офісі генпрокурора змінили рішення стосовно Якубовського, тепер роботою департаменту опікується особисто генпрокурорка Ірина Венедіктова.

Публічно генпрокурорка не коментувала свого рішення, але на зустрічі з правозахисниками і юристами сказала, що усунула Мамедова від керівництва "департаментом війни" через якісь секретні листи від СБУ, зміст яких вона розкрити не може. Адвокатка Євгенія Закревська, яка теж була на зустрічі, уточнила у Facebook, що СБУ передала в Офіс генпрокурора лист про нібито "порушення Мамедовим режиму доступу до державної таємниці".

8 липня в Мамедова забрали ще й департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству, а також тренінговий центр прокурорів.

20 липня "Міллер" повідомив, що 7 липня Державне бюро розслідування відкрило кримінальне провадження щодо Мамедова за ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України. Мамедову інкримінують, що він не вказав у документах роботу за сумісництвом в Одеському національному університеті імені Мечникова.