Мін'юст не продовжив контракту з директором КНДІСЕ Олександром Рувіним

Олександр Рувін очолював Київський науково-дослідний інститут судових експертиз із 2011 року
Фото: wikipedia.org

Міністерство юстиції України не продовжило контракту з керівником Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Олександром Рувіним, який очолював заклад із 2011 року. Про це 2 січня в Telegram повідомили "Схеми", додавши, що "Рувін, окрім українського, має ізраїльське громадянство". 

Сьогодні в інституті відрекомендували нового керівника. Ним став колишній очільник департаменту Державної виконавчої служби Мін'юсту Максим Кисельов. Наказ про призначення Кисельова в.о. директора КНДІСЕ віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції України Ольга Стефанішина підписала 1 січня 2025 року, пишуть "Схеми" з посиланням на повідомлення заступника Стефанішиної Андрія Гайченка.    

У грудні журналісти припускали, що Мін'юст, у підпорядкуванні якого є КНДІСЕ, може не продовжити з Рувіним контракту, котрий закінчувався 1 січня 2025 року. Зокрема, "якщо підтвердяться дані про його друге громадянство". 

Як з'ясували "Схеми", Рувін, перш ніж дістати допуск до державної таємниці від Служби безпеки України, "прямо зазначив" в анкеті, що має громадянство Ізраїлю. На запитання журналістів про це він відповів, що "його давно вже немає", додавши, що "його і не особливо було", й назвавши це посвідкою на постійне проживання. 

Тоді, повідомляють, у Мін'юсті зазначили, що, якщо компетентні органи це підтвердять, розглядатимуть питання про непродовження контракту з Рувіним.      

Окремо в повідомленні йдеться, що протягом 2016–2021 років Рувін запам'ятався зустрічами "із впливовими особами", що могло свідчити про конфлікт інтересів, розслідуванням його ймовірного незаконного збагачення й недостовірного декларування доходів, якому не відповідали елітна нерухомість і дорогі автомобілі, що були в користуванні Рувіна та його сім'ї.  

 

Контекст:

20 липня 2020 року на той час начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України й державний експерт із питань таємниці у 2012–2014 роках генерал-полковник Володимир Замана звинуватив директора інституту судових експертиз Рувіна в шахрайстві. 

У 2021 році Замана заявляв, що "в Україні на кожному кроці грубо порушують порядок доступу до документів, що становлять державну таємницю", згадуючи надання доступу до таких даних експертам КНДІСЕ і, зокрема, очільнику інституту Рувіну.  

У серпні 2021 року Замана наголошував, що "КНДІСЕ незаконно займається діяльністю, пов'язаною з держтаємницею, але ні Мін'юст, ні СБУ на це не реагують". Він висловлював недовіру інституту через його керівника, заявляючи, що Рувін "на гачку у ДБР" і виконує всі їхні "хотілки". Замана говорив, що Державне бюро розслідувань "гарантувало безкарність" Рувіну, доводячи це тим, що "слідчі ДБР відкрито відмовляються, незважаючи на рішення суду, проводити слідчі дії у кримінальній справі щодо Рувіна за фактом отримання ним посвідчення учасника бойових дій на підставі підробленого документа й одержання на цій підставі фінансових доплат і пільг".