"Можуть відправитися на заслужений відпочинок". Зеленський пояснив рішення скасувати призначення суддів КСУ Тупицького і Касмініна
Скасування призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду стало результатом аудиту указів колишнього президента України Віктора Януковича. Про це заявив президент України Володимир Зеленський, повідомляє його пресслужба.
"На минулому засіданні РНБО, серед іншого, було ухвалено рішення щодо аудиту всіх указів президента Януковича. Сьогодні є перші результати. Мова про два укази Януковича – від 14 травня та 17 вересня 2013 року про призначення суддями Конституційного Суду України Тупицького Олександра Миколайовича та Касмініна Олександра Володимировича. Обидва ці укази мною скасовано. Вказані особи можуть відправлятися на заслужений відпочинок", – зазначив Зеленський.
Президент додав, що якщо є тижні, коли не відбувається засідання РНБО, це зовсім не означає, "що особи, які протягом довгих років шкодили державним інтересам України, можуть розслабитися і спати спокійно".
Крім того, Зеленський зазначив, що підписав указ про введення в дію рішення РНБО від 19 березня 2021 року, згідно з яким у 19 компаній анульовано ліцензії та спеціальні дозволи на видобування і користування українськими надрами.
Також президент повідомив про підписання указу щодо введення в дію рішення РНБО, згідно з яким уже у 2021 році буде проведено перевірки всіх суб'єктів, які без аукціону дістали спецдозволи на користування надрами і не почали видобуння корисних копалин, насамперед нафти і газу, протягом двох років із моменту одержання відповідних дозволів.
27 березня Зеленський скасував укази про призначення Тупицького і Касмініна суддями Конституційного Суду України.
Тупицького підозрюють у підкупі свідка і введенні в оману суду внаслідок свідомо неправдивого показання свідка. 28 грудня 2020 року він мав з'явитися в Офіс генпрокурора України для вручення підозри. Як розповіли в Офісі генпрокурора, Тупицький повідомив, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки. Повідомлення про підозру Тупицькому надіслали поштою. У Держбюро розслідувань зазначили, що він одержав повідомлення про підозру, хоч і заперечує це.
Журналісти програми "Схеми" (спільний проєкт "Радіо Свобода" і "UA:Перший") повідомляли, що Тупицький фігурує у провадженні щодо ексголови Вищого господарського суду Віктора Татькова, якого підозрюють у заволодінні активами Зуївського енергомеханічного заводу. За даними журналістів, Тупицький брав тіньову участь у приватизації цього заводу.
28 грудня Офіс генерального прокурора надіслав Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді КСУ строком на два місяці, а 29 грудня глава держави підписав відповідний указ. 26 лютого Зеленський продовжив строк усунення голови КСУ ще на місяць.
30 грудня КСУ опублікував заяву, в якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького з посади, незважаючи на указ Зеленського. У суді заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки вона не дає президенту права й узагалі не передбачає можливості усувати суддів КСУ.
Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачено Кримінальним процесуальним кодексом.
У КСУ в січні заявили, що співробітники Управління держохорони не пускають Тупицького в будівлю суду. У КСУ зазначали, що хоч його й усунули з посади судді Конституційного Суду, він має керувати судом. Тупицький звернувся зі скаргою до генпрокурорки України Ірини Венедіктової і звернувся до Окружного адміністративного суду Києва. Зараз Тупицький працює дистанційно.