МЗС України засудило рішення ПАРЄ позбавити Гончаренка права голосу

Гончаренко 27 квітня повідомив, що його позбавили слова в ПАРЄ на три місяці
Фото: Олексій Гончаренко / Facebook

Міністерство закордонних справ України засуджує рішення комітету Парламентській асамблеї Ради Європи з питань правил процедури, імунітетів та інституційних справ про позбавлення нардепа від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка права голосу на три місяці на підставі листа голови російської делегації Петра Толстого. Про це у відповіді на запит "Радіо Свобода" заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

"Міністерство закордонних справ України висловлює підтримку українській делегації в ПАРЄ і засуджує дискримінаційне ставлення до одного з її членів", – підкреслив Ніколенко.

У МЗС України вважають, що рішення регламентного комітету ПАРЄ дисонує із "зухвалою поведінкою делегації РФ, яка зводить свою участь в асамблеї виключно до прикриття і виправдання агресивних дій російського керівництва проти країн-сусідів".

"ПАРЄ має відігравати ту важливу роль, якою її наділили батьки-засновники. Насамперед це стосується ефективного захисту верховенства права, прав людини і демократії в усіх державах – членах Ради Європи. Лідерство організації особливо потрібне зараз для протидії протиправним діям Росії, яка, зневажаючи демократичні норми, розв'язала збройну агресію в центрі Європи та чинить масові порушення прав людини на окупованих територіях України, Грузії та Молдови", – резюмував Ніколенко.

Контекст:

Гончаренко є членом постійної делегації в ПАРЄ. Він входив до складу делегації і в попередньому скликанні Ради.

20 квітня Гончаренко приніс на сесію ПАРЄ прострелений прапор України. Президент асамблеї Рік Дамс зупинив його виступ і пригрозив дисциплінарними санкціями. Український нардеп заявив про подвійні стандарти організації.

27 квітня Гончаренко повідомив, що його позбавили слова в ПАРЄ на три місяці через донос Толстого. "Тоді я назвав його антисемітом, українофобом і негідником. Також сказав про його царя [президента РФ Володимира] Путіна і про кімнату бруду в палаці в Геленджику, де насправді є місце для Толстого", – написав нардеп.

Українська делегація в ПАРЄ назвала "небезпечними" наслідки рішення про позбавлення Гончаренка права голосу.

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – одразу після анексії Криму і початку воєнних дій на Донбасі. 2017 року Росія зупинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (майже €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації.

25 червня 2019 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дозволила Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималося – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї.

28 січня 2021 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, якою підтвердила повноваження російської делегації, не вводячи проти неї жодних санкцій. Напередодні моніторинговий комітет ПАРЄ відхилив усі внесені українцями правки в рішення про неможливість санкцій щодо Росії. Єдину правку, яку рекомендували до схвалення, внесли від імені регламентного комітету, у ній наголошують на незаконності анексії Криму.