Надання F-16, далекобійних ATACMS і заморожування активів РФ. Республіканці у США опублікували свій варіант "Плану перемоги в Україні"
Члени Республіканської партії в Палаті представників Конгресу США оприлюднили "План перемоги в Україні" зі своїм варіантом військової допомоги Києву та критикою адміністрації президента Джо Байдена. Документ опубліковано на сайті комітету з міжнародних справ.
У ньому республіканці майже на 30 сторінках виклали комплексну стратегію того, як США можуть ефективно підтримати Україну і забезпечити їй перемогу над Росією. Автори документа – голови комітету із закордонних справ Майкл Маккол, комітету збройних сил Майк Роджерс і комітету з розвідки Майк Тернер.
План передбачає термінове надання Україні критично важливої зброї, посилення санкцій проти режиму президента РФ Володимира Путіна, а також передання Києву заморожених російських активів на суму $300 млрд. Республіканці наголошують на важливості цих заходів для зміни динаміки на фронті та примусу Москви до переговорів.
"Ця стратегія забезпечить Україні можливість досягти необхідних успіхів на полі бою, щоб змусити Путіна сісти за стіл переговорів. Якщо Україна не вестиме переговорів із позиції сили, міцний мир неможливий", – вважають автори документа.
Автори концепції стверджують, що підхід президента Байдена до підтримки України "стільки, скільки потрібно", є неадекватним. Вони виступають за активнішу участь США, включно з наданням українській армії версії ракет ATACMS дальністю 300 км, винищувачів F-16, а також додаткових систем ППО, касетних боєприпасів та артилерії.
Водночас план порушує питання контролю за американською допомогою, визнаючи, що інспекції не виявили суттєвих порушень. У плані зазначено, що США посідають лише 30-те місце за обсягом допомоги Україні у відсотках від ВВП, водночас європейські країни роблять набагато більший внесок.
У документі також наголошено, що перемога України має вирішальне значення для запобігання потенційно дорожчому вторгненню Росії у країну НАТО. Альянс Росії, Китаю, Ірану, їхніх союзників у ХАМАС і "Хезболлі", а також Північної Кореї конгресмени вважають глобальною загрозою, яка стоїть перед усім світом, ідеться у пресрелізі комітету із закордонних справ.
Контекст:
20 жовтня Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), що зазнав атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС 7 жовтня, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
15 листопада Палата представників ухвалила тимчасовий законопроєкт, щоб уникнути шатдауну. Цього ж дня документ без фінансування України та Ізраїлю схвалив Сенат США, а 16 листопада підписав Байден.
6 грудня законопроєкт не пройшов процедурного голосування в Сенаті США. Документ заблоковано, оскільки представники Республіканської партії наполягали на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав "політичним шантажем" відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.
3 січня в Білому домі заявили, що у США закінчилися гроші на допомогу Україні.
Спікер Палати представників Конгресу Майк Джонсон заявив 7 січня в інтерв'ю CBS, що Республіканська партія в американському парламенті буде готова проголосувати за надання військової допомоги Україні, щойно адміністрація президента США Джо Байдена пояснить їм її стратегію.