Кулеба розповів, коли Конгрес США може схвалити додаткову допомогу Україні
Представники Демократичної й Республіканської партій у Сенаті США більше не ведуть гострих дискусій щодо додаткової допомоги Україні, досягнувши консенсусу в цьому питанні. Про це 21 грудня в Києві під час заходу, відеозапис якого опублікували на YouTube-каналі Video NV, заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.
"Наразі існує політичний консенсус загальний, що про Україну, Ізраїль і Тайвань не сперечаємося: треба підтримувати, треба продовжувати. Але треба вирішити питання кордону. Інша справа, що можна було не прив'язувати допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню до питання кордону, але Америка заходить у вибори, і, як і в будь-якій країні, усі починають мислити виключно категоріями внутрішньої політики", – наголосив Кулеба.
За його словами, питання південного кордону США – це голоси виборців і "голоси дуже чутливої категорії виборців".
"8-го числа виходить з канікул Сенат, 9 січня виходить з канікул Палата представників. І без перебільшення в будь-який наступний день може бути ухвалене рішення, – зазначив Кулеба. – Я хочу сказати, що предмет переговорів – це кордон, не Україна. І вони будуть вести перемовини і завтра, і наступного тижня, попри те, що всі на канікулах. Але спілкування відбуватиметься, і прогрес у цих переговорах є".
Контекст:
20 жовтня президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), який зазнав атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС 7 жовтня, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
15 листопада Палата представників ухвалила тимчасовий законопроєкт, щоб уникнути шатдауну. Цього ж дня документ без фінансування України й Ізраїлю схвалив Сенат США, а 16 листопада підписав Байден.
6 грудня законопроєкт не пройшов процедурного голосування у Сенаті США. Документ заблокували, оскільки представники Республіканської партії наполягали на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав "політичним шантажем" відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
В адміністрації президента США попереджали, що у США повністю вичерпаються ресурси для надання допомоги Україні до кінця календарного року. США планують у грудні надати ще один пакет військової допомоги, але після цього кошти Пентагону на підтримку України закінчаться.
10 грудня лідери обох партій у Сенаті опублікували заяву, що сенатори не проголосують за пакет додаткової допомоги Україні до початку наступного року. У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.