Наглядова рада "Нафтогазу України" перенесла розгляд питання ймовірного усунення Вітренка

Із Вітренком підписали контракт 13 травня
Фото: Група Нафтогаз / Facebook
Наглядова рада НАК "Нафтогаз України" на засіданні 2425 червня перенесла розгляд питання про ймовірне усунення голови правління "Нафтогазу" Юрія Вітренка. Про це йдеться в поширеній 30 червня заяві незалежних членів наглядової ради компанії, пише "Інтерфакс-Україна".

Згідно із заявою, питання ймовірного усунення Вітренка можуть розглянути на одному з наступних засідань.

Члени ради вказали на необхідність колегіального підходу до управління компанією, коли відповідно до статуту рішення ухвалюють більшістю голосів членів правління, а головні питання мають передавати на рішення ради. Наглядова рада також нагадала правлінню про необхідність правильного застосування всіх політик та процедур компанії, особливо у сфері прийняття на роботу і звільнення людей.

Як зазначено в заяві, наглядова рада чекає від Вітренка пропозицій щодо ініційованих ним змін у стратегію та організаційну структуру "Нафтогазу" в найкоротші строки.

"Багато трансформаційних активностей поки що призупинені, частина ключових людей уже залишила організацію. Чим довше триватиме ця невизначеність, тим більше це вплине на персонал компанії, результати діяльності "Нафтогазу" та його майбутнє", – підкреслюють у коментарі.

Члени наглядової ради висловили сподівання на подальше дотримання корпоративного статуту й українського законодавства в управлінні та роботі компанії.

Контекст:

Кабінет Міністрів України оголосив про звільнення Андрія Коболєва з посади голови правління "Нафтогазу" 28 квітня. На його місце призначили Юрія Вітренка. 13 травня з ним підписали контракт на 12 місяців. Планують, що за пів року буде оголошено конкурс на посаду голови правління НАК.

Юридично звільнити Коболєва безпосередньо Кабмін не міг. Тому було розпущено наглядову раду "Нафтогазу". Кабмін своїм розпорядженням від 28 квітня достроково припинив повноваження незалежних членів наглядової ради НАК Бруно Лескуа, Людо Ван дер Гейдена, Клер Споттісвуд і представників держави в наглядовій раді – Наталії Бойко, Юлії Ковалів і Роберта Бенша. Згідно з рішенням Кабміну, із 30 квітня їх відновили на посадах, але не більше ніж на шість місяців.

Європейський союз, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація (IFC) заявили про занепокоєність припиненням повноважень наглядової ради НАК "Нафтогаз України" з метою звільнення Коболєва.

Уряд повідомив, що за підсумками засідання загальних зборів акціонерів "Нафтогазу" роботу наглядової ради і правління 2020 року визнано незадовільною. У Кабміні зазначили, що чистий консолідований збиток групи компаній 2020 року становив 19 млрд грн, водночас у затвердженому урядом фінплані передбачали отримання 11,5 млрд грн прибутку.

У "Нафтогазі України" назвали рішення Кабміну "юридичною маніпуляцією" і поверненням до ручного керування держкомпаніями.

Члени наглядової ради НАК "Нафтогаз України" подали заяви про дострокове припинення своїх повноважень. Вони висловили незгоду з оцінкою Кабміном роботи групи 2020 року та відмовилися від пропозиції уряду попрацювати до обрання нового складу, оскільки призначення Вітренка створило конфлікт інтересів. Однак пізніше наглядова рада "Нафтогазу" погодилася й далі працювати з Вітренком, і 19 травня Кабмін продовжив на рік контракти з п'ятьма членами наглядової ради.

15 червня голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив, що призначення Вітренка визнали незаконним, і висунув вимогу розірвати з ним контракт. У відомстві повідомили, що, будучи в.о. міністра енергетики, Вітренко порушив п. 1 ч. 1 ст. 26 закону України "Про запобігання корупції" і впливав на роботу НАК "Нафтогаз України".

У зв'язку із цим голова наглядової ради НАК Споттісвуд повідомила, що скликала позачергове засідання наглядової ради та ініціювала усунення Вітренка. Вона вважає, "що таке усунення відповідає інтересам "Нафтогазу" та України".

Вітренко зі свого боку сказав, що наглядова рада з ним припису НАЗК не обговорювала, він назвав документ "прикладом вибіркового правосуддя".

Окружний адміністративний суд Києва 18 червня зупинив дію розпорядження НАЗК.