Нардеп Шевченко пояснив, що поїхав до Лукашенка налагоджувати відносини України і Білорусі. Кравчук порадив йому негайно перейти в ОПЗЖ
Шевченко розповів, що минулого року йому надійшов запит від громадян України, які не могли виїхати через пандемію коронавірусу до Білорусі для трансплантації нирок і легенів.
"Я написав звернення в посольство Білорусі та попросив для наших громадян забезпечити коридор. Це почало працювати, потім трапилися всі ці події (протести проти фальсифікації результатів виборів у Білорусі. – "ГОРДОН"), потім я привітав Лукашенка з перемогою, тому що вважав і знаю, що однаково більшість білорусів за нього проголосувала", – зазначив нардеп.
За словами Шевченка, протягом минулого року завдяки його комунікації із владою Білорусі було врятовано 628 громадян України, ще 500 стоять у черзі на трансплантацію.
"Це неформальна народна дипломатія", – пояснив він.
Своїм візитом він також хотів допомогти розв'язати економічні проблеми з Білоруссю.
"Білорусь постачає нам 80% бітуму, який іде на [програму] "Велике будівництво". Білорусь – стратегічний партнер України. Я робитиму все, щоб налагодити відносини з нею", – додав нардеп.
Перший президент України Леонід Кравчук заявив, що позиція Шевченка діаметрально розходиться з політикою партії "Слуга народу".
"Вихід один: народний депутат Шевченко, оскільки його позиція абсолютно розходиться з позицією фракції, подає заяву про вихід із фракції і як громадянин України спокійно може хоч щодня їздити до Лукашенка і висловлювати йому подяку або обніматися і говорити приємні для нього слова", – зазначив експрезидент.
Кравчук заявив, що Лукашенко хитрий політик.
"Він прикидається в один день таким, в інший – іншим. То він любить, то не любить президентів України, то підтримує Україну, то не підтримує. Якщо у Шевченка немає сили волі самостійно прийняти рішення відповідно до своєї позиції... А те, що я почув сьогодні, йому треба негайно перейти до фракції ОПЗЖ. Просто негайно, завтра! Або зовсім піти з Верховної Ради і займати позицію таку, яку він хоче", – підкреслив колишній глава держави.
Він запитав у Шевченка, невже він думає, що народний депутат може змінити відносини України з Білоруссю.
"Ви що, млинців об'їлися, вибачте. Ви ким себе уявляєте?" – заявив Кравчук.
Контекст:
Верховна Рада 15 вересня 2020 року ухвалила постанову щодо подій у Білорусі, в якій заявила, що президентські вибори там не були ні вільними, ні чесними, і засудила застосування силовиками Білорусі надмірної сили і жорстокості до протестувальників. За проголосувало 228 депутатів, серед них – 151 депутат із фракції "Слуга народу". Шевченка під час голосування не було.
20 квітня 2021 року в Мінську відбулася зустріч Шевченка з Лукашенком, якого Україна не визнає президентом Білорусі. Водночас український нардеп заявив, що "36% українців хотіли б бачити Лукашенка своїм президентом".
У фракції "Слуга народу" підкреслили, що нардепа не делегували на цю зустріч партія або офіційні відомства України і після повернення в Україну Шевченкові доведеться пояснити свої дії.
На засіданні фракції 22 квітня ухвалили рішення провести голосування через збір підписів щодо подальшої участі депутата у складі фракції "Слуга народу" в парламенті. За інформацією ЗМІ, Шевченко на засіданні просив, щоб його виключили із фракції, і заявив, що його політичні погляди не збігаються з поглядами політсили.
Наприкінці 2020 року голова фракції Давид Арахамія розповідав, що Шевченко, який тоді також був у поїздці в Білорусі, "що три дні" просить виключити його. "А я кажу: "Ні, будеш мучитися до самого кінця". Ось я думаю, що він за своєю стратегією далі йде, щоб усе-таки щось сталося", – сказав Арахамія.