"Невже до Бені немає запитань?" Соцмережі відреагували на пост Венедіктової про справи проти осіб, імовірно, з оточення Ахметова
Вона не назвала імені українського мільярдера Ріната Ахметова, але натякнула, що йдеться про нього. Також це підтверджують джерела видання LIGA.net у правоохоронних органах.
"У той час, коли політики сперечаються між собою в залі українського парламенту чи у телевізійних шоу, ми на наших робочих місцях посперечаємося мовою процесуальних документів. Повторюся та підкреслю: я нікого не називаю заколотником, олігархом чи правопорушником, але я маю право в такий гострий для країни момент активізувати розслідування цілої низки кримінальних проваджень для того, щоб переконатися в доцільності прийнятих рішень прокурорами різних рівнів щодо суб'єктів господарювання та окремих осіб з орбіти власника кількох відомих телеканалів, вугільних підприємств, підприємств у сфері енергетики тощо", – написала генпрокурорка.
На її пост відреагували соцмережі. "ГОРДОН" подає добірку найяскравіших реакцій.
"Венедіктова у цілком однозначних і прямих формулюваннях публічно заявила, що влада розпочинає переслідування "не вказано кого" з політичних причин (але і з приватних – особиста образа президента). Але формулювання обрані такі, щоб точно всі зрозуміли, про кого йдеться. І щоб не було сумніву, що це саме політичне переслідування", – написав політолог Олексій Голобуцький, висловивши сумнів у тому, що "Венедіктова раптом настільки втратила притомність, щоб отак підставляти себе".
Журналіст "Української правди" Михайло Ткач додав, що "так розписатися в політичному переслідуванні треба вміти".
"А підняти ці 200 справ до того, як Ахметов сказав Володимиру Олександровичу по телевізору "ніт", не було сміливості? А сотні справ проти інших олігархів поки полежать? Але президент цінує не просто відданість, а саме демонстративну відданість. Генпрокурор завжди був паличкою бажань для президента, але щоб так", – обурився він.
Головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов вважає, що із цією заявою політична боротьба влади проти Ахметова вийшла на новий рівень.
"Політичну боротьбу "слуг народу" (за підтримки [українського бізнесмена Ігоря] Коломойського) проти Ахметова раніше вели на полі пресконференцій, заяв, вживали й перших системних заходів щодо низки статей законопроєкту №5600, стосовно тарифів "Укрзалізниці", які підвищать збирання податків і виплат. Але вперше заявлено, що може бути розпочато якийсь рух у кримінальних справах. Тепер подивимося, погроза це чи чергове запрошення до перемовин. Для суспільства боротьба влади і олігархів – це добре в плані того, що тепла ванна на всіх найбільших телеканалах, у якій влада хлюпалася понад два роки, поки не повернеться. А отже, буде багато цікавих інформаційних сюжетів та більше відкритості. Державу гойдало і раніше, але тоді рівень хитавиці по телеканалах був майже непомітним. Рецепт деолігархізації очевидний – влада має спиратися на суди, інститути, правові рішення, на Антимонопольний комітет, а не на літак із [бізнес-партнером Коломойського Тимуром] Міндічем. Що ж, подивимося, якою тепер буде доля справ щодо Ахметова – так само лежатимуть, як щодо Коломойського, чи щось дістане хід", – наголосив він.
"Ірина Валентинівна стрімко знайшла 200 справ проти Ріната Леонідовича. Цвяхи б робити із цих людей", – наголосив журналіст Андрій Сантарович.
Блогер Олексій Наумович припустив, що справжня деолігархізація – "це коли генпрокурор здуває пил з не лише 200 справ Ахметова, а й зі справ того ж таки Коломойського".
"Невже до Бені немає запитань? Інакше це схоже на ручне управління правосуддям на користь Ігоря Валерійовича та інших олігархів", – додав він.
Ексміністр інфраструктури Володимир Омелян написав, що "поки що інші олігархи можуть спати спокійно", тому що в Офісу генпрокурора "купа роботи".
"Якщо я вірно зрозумів позицію генеральної прокурорки щодо готовності нещадно боротися з одним олігархом мінімум 200 кримінальними справами, то у разі її звільнення за попередню бездіяльність Венедіктова звинуватить Зеленського в роботі на Ахметова. Переживаю за Ігоря Валерійовича, як він переживе цей удар", – зіронізував він.
Співзасновник проєкту "Наші гроші" Юрій Ніколов нагадав, що рік тому Венедіктова "суворо доручала провести ревізію справ щодо "Великого будівництва". І нічого. Жоден злодій не постраждав".
У коментарях до поста він зазначив, що в міжнародних судах "куди менші історії сприймають як політичне переслідування".
Аналогічну думку щодо позиції міжнародних судів висловив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
"Головне питання в іншому. Чи правильно розуміти, що поки на каналі Коломойського добре говорять про президента, справу про розкрадання $5,5 млрд із "ПриватБанку" ніхто не активізуватиме, а швидше [її] навіть деактивують? Така ж логіка у прокуратури? Це дурна американська Феміда в пов'язці на очах, а українська уважно дивиться телевізор. І не дай боже не почує там бурхливих овацій... І що чудово, так це щирість", – наголосив він.
Контекст:
Ахметов – найбагатший громадянин України. Журнал "Forbes Україна" оцінює його статки в $7,6 млрд.
11 листопада "Українська правда", посилаючись на джерела в оточенні Ахметова, написала, що стосунки бізнесмена та президента України Володимира Зеленського почали псуватися після ухвалення закону про олігархів. За даними видання, на погіршення стосунків також вплинула манера спілкування, яку представники Офісу президента дозволяли собі у розмовах з Ахметовим та його командою. Але бізнесмен спростував цю інформацію. "Я з усіма спілкуюся шанобливо і з собою нікому не дозволю говорити по-хамськи", – наголосив він.
24 листопада конфлікт між командою президента та Ахметовим загострився. Нардепи від пропрезидентської сили "Слуга народу" заявили про рішення бойкотувати телеканали "Україна" та "Україна 24", які належать бізнесменові. Парламентарі звинуватили канали у поширенні фейків, маніпуляціях та "публічних безпідставних образах тих, хто заважає олігарху". "Ніколи не погодимося з використанням телеканалів та журналістів для шантажу держави та суспільства для лобіювання бізнес-політичних інтересів власників", – ішлося у заяві.
У "Медіа Групі Україна", куди входять телеканали "Україна" та "Україна 24", відповіли, що журналісти цих ЗМІ дотримуються стандартів та принципів свободи слова. У медіагрупі зазначили, що телеканали не можуть замовчувати важливі теми, зокрема щодо спецоперації із затримання вагнерівців та офшорів президента.
Під час пресмарафону 26 листопада Зеленський заявив, що на початок грудня нібито готували державний переворот за участю Ахметова. Бізнесмен назвав звинувачення Зеленського "суцільною брехнею". Він пообіцяв і надалі "захищати вільну Україну, вільну економіку, демократію та свободу слова". "І зроблю все від себе залежне, щоб авторитаризму та цензури в Україні не було", – заявив Ахметов.
29 листопада "Українська правда" написала, що причиною конфлікту між Зеленським та Ахметовим могли стати спроби оточення бізнесмена впливати на депутатів парламенту та розвалити монобільшість "Слуги народу".