Орбан заявив, що не брав участі в ухваленні рішення про початок переговорів щодо членства України в ЄС. ЗМІ пишуть, що він вийшов із зали
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 14 грудня не брав участі в ухваленні рішення про початок переговорів щодо членства України в Європейському союзі, він покинув залу під час голосування. Про це з посиланням на джерела написала низка ЗМІ, зокрема Financial Times.
За даними видання, рішення ухвалили після того, як він покинув залу.
У Facebook Орбан заявив, що Угорщина "залишилася осторонь" від цього рішення. Угорський прем'єр і далі стверджує, що Україна "погано підготовлена" до вступу в ЄС і починати з нею переговори "за цих обставин – абсолютно безглузде, ірраціональне й неправильне рішення".
"Угорщина вирішила, що якщо 26 країн вирішили це зробити, то вони повинні йти своїм шляхом. Угорщина не хоче поділяти це погане рішення й тому сьогодні залишилася осторонь від цього рішення", – додав він.
"Інтерфакс-Україна", посилаючись на високопоставленого європейського дипломата, також пише, що на момент голосування Орбана не було в залі. За словами співрозмовника агентства, це "було заздалегідь погоджено і конструктивно".
"Радіо Свобода" цитує високопоставленого представника ЄС, який пояснив, що Орбан, згідно із процедурою, міг залишити в залі замість себе представника, але не зробив цього.
"Орбана під час голосування не було. Рішення ухвалено 26 лідерами. Орбан міг делегувати когось замість себе, щоб заблокувати рішення, але він цього не зробив. Ухвалене рішення є абсолютно законним із точки зору процедури. Орбан мав 100 варіантів заблокувати початок переговорів, але він цього не зробив – ні сам, ні через когось ним делегованого, а просто залишив раніше зал. Рішення цілком легітимне щодо початку переговорів", – сказав спікер.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія та Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, у якому рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою про вступ у ЄС. Того самого дня Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
14 грудня лідери Євросоюзу домовилися розпочати переговори про вступ України й Молдови в ЄС, а Грузії надати статус кандидата.
За даними ЗМІ, у ЄС розглядали можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень 2024 року через спротив Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі.
12 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що загрозу того, що Угорщина в принципі проти членства України в ЄС, знято. Але вже 14-го, перед самітом, Орбан укотре висловився проти вступу України до ЄС.