"Отримуємо $2 млрд щороку". Зеленський говорив із Меркель про суму доходів від транзиту газу через Україну
Питання полягає в компенсації, якщо Україна втратить можливість транзиту газу після запуску "Північного потоку – 2", зазначив глава держави.
"Німеччина сьогодні погоджується, що це – не чисто економічний проєкт. Для мене це дуже важливо. Є принципові речі. Для нас це не просто слова "енергетична безпека". Ми отримуємо за транзит $2 млрд щороку. Великі гроші. Я це вчора доводив [на зустрічі з Меркель]. Якщо ми говоримо про "зелений" курс України, це про що? Зменшення видобутку газу і теплової генерації, то де ми беремо на це гроші? До речі, $2 млрд – частина цих грошей. Ми їх витрачаємо на зміну енергетичної інфраструктури", – заявив Зеленський.
Президент зауважив – щоб перейти на поновні джерела енергії, Україні потрібно 10–15 років.
"Тобто наші люди на 10 років мають бути забезпечені. Вони отримують газ. Українського газу недостатньо. 10–15 років ми маємо бути впевнені в нормальному постачанні газу. Ці гарантії нам потрібні", – сказав Зеленський.
На зустрічі з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель багато часу обговорювали постачання газу на тимчасово окуповані території України, додав він.
Спікер президента України Сергій Никифоров говорив, що Зеленський під час зустрічі з Меркель не планує обговорювати питання компенсацій за запуск газопроводу "Північний потік – 2".
Зеленський говорив також, що питання "Північного потоку – 2" мають обговорювати на саміті лідерів "Нормандської четвірки", а Меркель зазначила, що Берлін серйозно ставиться до побоювань України щодо "Північного потоку – 2".
Контекст:
Зеленський 2 червня говорив під час зустрічі із сенаторами США, що після запуску газопроводу "Північний потік – 2" РФ може відключити країну від постачання газу, через що український бюджет втратить "щонайменше $3 млрд на рік". За його словами, питання "Північного потоку – 2" мають обговорювати на саміті лідерів "Нормандської четвірки". Меркель зазначила, що Берлін серйозно ставиться до побоювань України щодо "Північного потоку – 2".
Меркель 12 липня на спільному брифінгу з Зеленським зазначила, що Берлін серйозно ставиться до побоювань України щодо "Північного потоку – 2".
Президент України під час зустрічі з делегацією Конгресу США 2 червня зазначав, що газопровід "Північний потік – 2" – це потужна зброя, яку дають у руки Росії. "Це окрема потужна зброя РФ, яку дають їй сьогодні в руки. А потім Європа запитує про те, як можна захиститися від Росії. Відповідь дуже проста: не давати зброї ворогові", – заявив глава держави. На його думку, лише Сполучені Штати можуть не допустити добудови газопроводу "Північний потік – 2".
Директор компанії – оператора газопроводу Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг 11 липня заявив про закінчення будівельних робіт до кінця серпня. За його словами, "Північний потік – 2" добудовано на 98%.
Газопровід "Північний потік – 2" будують дном Балтійського моря, він має зв'язати Росію з Німеччиною. У зв'язку із цим проєктом транзит газу через Україну може опинитися під загрозою. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цьогоріч. Путін 4 червня повідомив про завершення робіт із прокладання труб першої нитки "Північного потоку – 2".
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; в наступні чотири. Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту з транзиту газу Україна отримає понад $7 млрд.
2020 року через територію України в Євросоюз транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".
На думку гендиректора "Оператора ГТС України" Сергія Макогона, Росія відмовиться від транзиту газу через Україну, якщо "Північний потік – 2" добудують. За його оцінками, прямі та непрямі втрати України від запуску "Північного потоку – 2" становитимуть приблизно $5–6 млрд на рік. Зокрема, приблизно на $50 за 1 тис. м&³3; подорожчає газ, оскільки вартість його транспортування в Україну зросте.
В інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 1 березня, тодішній глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що компанія готова до припинення транзиту через Україну. За словами Макогона, газотранспортна система України продовжить функціонувати, але інфраструктуру доведеться оптимізувати.