Парламент Молдови підготував список запитань до України про викрадення судді Чауса

Депутати парламенту Молдови 8 червня планували провести онлайн-зустріч з українськими колегами
Фото: Parlamentul Republicii Moldova / Facebook

Депутати парламенту Молдови 8 червня планували провести онлайн-зустріч з українськими колегами, щоб з'ясувати деталі викрадення в Кишиневі колишнього судді Миколи Чауса. Про це написала "Європейська правда", у розпорядженні якої є лист керівника спецкомісії парламенту Молдови, адресований спікеру Верховної Ради Дмитрові Разумкову.

Із листа стало відомо, що попередня зустріч депутатів щодо цього питання відбулася 3 червня, під час зустрічі парламентарі домовилися про розширену відеоконференцію між слідчою комісією парламенту Молдови і представниками трьох комітетів ВР – із питань нацбезпеки, оборони та розвідки, комітету з питань правоохоронної діяльності, а також комітету зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.

Молдовська сторона пропонувала провести її вдень 8 червня (на момент написання новини виданню "ГОРДОН" невідомо, чи відбулося засідання). Парламентарії хотіли поділитися наявними даними й одержати від української сторони інформацію та документи, які можуть сприяти розслідуванню викрадення судді.

За інформацією журналістів, молдовську сторону цікавить, чи є у депутатів ВР інформація про проведення українською владою спецоперації щодо судді Чауса. Молдовські парламентарії цікавляться, що українській стороні відомо про громадян України, які, за даними розслідування журналістів RISE Moldova і "Слідства.Інфо", можуть бути пов'язані з українським силовими структурами і яких могли залучити до викрадення Чауса.

Парламентарії Молдови запитали, чи можливо, що у викраденні брали участь співробітники українських силових структур, чи його здійснила кримінальна група з ініціативи приватних осіб.

"Запитують також, якою є ймовірність, що до викрадення були причетні деякі співробітники посольства України у Молдові, та яка позиція української сторони щодо прохання генпрокурора Молдови про зняття дипломатичного імунітету з колишнього військового аташе посольства України у Молдові та ордеру на обшук його авто, яке могло бути використане для вивезення судді з Молдови до України. Парламентарі, крім того, хочуть знати, причини "неактивності" спільного молдовсько-українського слідчого комітету", – пише "Європейська правда".

У листі Разумкову зазначено, що, за останніми даними, Чаус перебуває на території України.

Контекст:

Чауса в Україні підозрюють у хабарництві. 6 вересня 2016 року Верховна Рада зняла з нього недоторканність, пізніше Солом'янський суд санкціонував його затримання. В Україні Чаусу загрожує позбавлення волі на строк від восьми до 12 років.

У листопаді 2016 року Чауса оголосили в міжнародний розшук. 26 травня 2021 року ЗМІ повідомили, що його зняли з міжнародного розшуку.

У березні 2017 року стало відомо, що Чауса затримали в Кишиневі. Він намагався дістати політичний притулок у Молдові. На рішення щодо цього питання очікували наприкінці квітня 2021 року. Українська влада вимагала екстрадиції Чауса.

3 квітня 2021 року Чауса викрали в центрі Кишинева. За даними міністерства внутрішніх справ країни, екссуддю викрала група осіб, яка покинула територію Молдови через кордон з Україною. Викрадачі вели переписку українською. Двох підозрюваних молдовським правоохоронцям вдалося затримати.

Національне антикорупційне бюро і Нацполіція України заявили 5 квітня, що нічого не знають про викрадення. Пізніше у СБУ повідомили, що розслідують викрадення і незаконне переправлення екссудді через кордон.

8 квітня видання "Слідство.Інфо" і RISE Moldova повідомили, що до викрадення Чауса може бути причетною українська військова розвідка. У розслідуванні журналістів ідеться, що щонайменше двоє з 10 імовірних викрадачів пов'язані з розвідкою і вони пішки перетинали кордон у пункті пропуску "Могилів-Подільський – Атаки" в день викрадення Чауса. 5 травня на сайті RISE Moldova вийшла ще одна частина розслідування, у якій ідеться, що двоє з імовірних викрадачів орендували автомобіль, оснащений системою GPS, за якою можна відстежити маршрут.

У ГУР Міноборони заперечують причетність до інциденту. "Ми вважаємо, що це провокація російських спецслужб із дискредитації військової розвідки України і для того, щоб посварити два братні народи", – заявив представник відомства Андрій Черняк.

16 травня у створеному того самого дня Telegram-каналі "ChausUA Николай Чаус" було опубліковано відео, на якому екссуддя сказав, що "живий-здоровий", а також заявив, що його дійсно викрадали, "але не зараз, а 2016 року". Світлана Чаус упізнала чоловіка на відео, але зазначила, що його "міміка і вираз обличчя" змінилися.

Адвокат Чауса Юліан Балан вважає, що відео було записано під тиском. "Дуже важко сказати, чи справжнє воно, але у нього дуже сумні очі. Зі мною на зв'язок він не виходив", – повідомив він.

Журналісти в даних ролика виявили, що відеофайл було названо "Привіт Петро Олексійович!", а папка, з якої завантажили ролик у месенджер, має назву "гусь".

19 травня було опубліковано нове відеозвернення Чауса. Він пообіцяв, що передасть своїм друзям рукописні записи з компроматом на своїх викрадачів для передання правоохоронцям.