Польща відмовилася від участі у саміті ОБСЄ через присутність на ньому глави МЗС РФ. Раніше так само вчинили Україна і країни Балтії

Шинковський вель Сенк заявив, що на саміті ОБСЄ поляків узагалі не буде
Фото: ЕРА

Новопризначений глава МЗС Польщі Шимон Шинковський вель Сенк оголосив 29 листопада на пресконференції, що не поїде до столиці Північної Македонії Скоп'є на зустріч глав МЗС країн ОБСЄ, де запланована присутність міністра закордонних справ країни-агресора Росії Сергія Лаврова. Про це повідомляє TVP World.

Шинковський вель Сенк, який став міністром 27 листопада, зазначив, що саміт ОБСЄ він бойкотуватиме на знак протесту проти присутності Лаврова, який представляє державу-агресора, відповідальну за воєнні злочини.

Глава МЗС Польщі розкритикував участь російського дипломата у зустрічі, присвяченій побудові миру та безпеки.

За словами польського дипломата, участь Лаврова "на тих самих правах, що й інші партнери", для Польщі є неприйнятною, тому у Скоп'є не буде жодного представника Варшави.

Раніше таке саме рішення озвучили Україна, проти якої РФ веде повномасштабну війну, а також Литва, Латвія й Естонія.

Засідання профільної ради Організації з безпеки та співробітництва в Європі відбудеться 30 листопада – 1 грудня у Скоп'є.

Контекст:

24 листопада уряд Північної Македонії дозволив МЗС та міноборони допустити проліт і приземлення російського літака для участі у міністерській зустрічі. За даними редактора Radio Free Europe / Radio Liberty з питань Європи Рікарда Йозвяка, до складу російської делегації увійдуть, окрім Лаврова, його лікар, технічний персонал, охорона, 17 дипломатів, зокрема прессекретарка МЗС РФ Марія Захарова, і 24 журналісти – загалом 85 осіб.

Міністр закордонних справ Північної Македонії, чинний голова ОБСЄ Буяр Османі, коментуючи рішення уряду, заявив, що як глава МЗС він проти приїзду Лаврова, але "він їде не у Скоп'є, він їде в ОБСЄ", і "треба відчувати різницю", повідомляло Libertas.mk. Міністр наголосив, що Лавров уже був у Нью-Йорку на засіданні Генасамблеї ООН. Османі зазначив, що перебуває в постійному контакті з главою МЗС України Дмитром Кулебою й розуміє, "наскільки це делікатне питання". "У цій ситуації приїзд одного наражає на ризик приїзд іншого. Для нас важливо, щоб ОБСЄ була здоровою і живою після ради міністрів", – додав Османі.

Сам Лавров заявляв, що російська делегація візьме участь у міністерській зустрічі ОБСЄ у Північній Македонії, якщо Болгарія відкриє повітряний простір для літака делегації, інформувало пропагандистське агентство ТАСС.

27 листопада у МЗС Болгарії повідомили, що дали дозвіл на проліт літака Лаврова для участі в засіданні як "виняток із застосування до нього санкційного режиму ЄС". Цей дозвіл не поширюється на членів його делегації, які також перебувають під санкціями.