Посол США назвала декриміналізацію статті про незаконне збагачення "серйозним відступом" у боротьбі з корупцією в Україні
Норму про відповідальність за незаконне збагачення необхідно повернути як важливий інструмент боротьби з корупцією, а також слід перезапустити справи, розслідування яких зупинено після вердикту Конституційного Суду України. Таку думку висловила посол США в Києві Марі Йованович.
Норму про відповідальність за незаконне збагачення має бути відновлено в українському законодавстві як один із важливих елементів боротьби з корупцією. Про це 5 березня, виступаючи в Києві, заявила посол США в Україні Марі Йованович, текст її промови розміщено на сайті посольства.
За словами дипломата, рішення Конституційного Суду щодо декриміналізації статті про незаконне збагачення є "серйозним відступом", який послаблює "антикорупційну архітектуру в Україні".
"Уважаю, що однією з речей, зважаючи на рішення з минулого тижня, було б ухвалення – власне ухвалення, а не просто пропонування – нової і кращої поправки до Кримінального кодексу, яка не тільки відновить статтю про незаконне збагачення як інструмент боротьби з корупцією, але й перезапустить десятки справ, які були зупинені рішенням суду", – підкреслила Йованович.
На її думку, українці чекають, що замість анулювання антикорупційних законів Конституційний Суд зосередить свою увагу, зокрема, на скасуванні закону, який вимагає від представників громадянського суспільства подання електронних декларацій про майно.
26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 та 63 Конституції).
У Національному антикорупційному бюро України повідомляли, що розслідують факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень, однак після рішення Конституційного Суду всі провадження про незаконне збагачення буде закрито.
28 лютого президент України Петро Порошенко зареєстрував як невідкладний законопроект про відповідальність за незаконне збагачення. Президент заявляв, що в ньому враховано всі зауваження Конституційного Суду.
4 березня країни G7 і Світовий банк закликали владу України відновити кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.