Представниця Ради у КСУ заявила, що суд не зможе визнати неконституційним указ Зеленського про усунення Тупицького

Тупицького призначили суддею Конституційного Суду в травні 2013 року
Фото: Конституційний Суд України – офіційна сторінка / Facebook
Представниця Верховної Ради України в Конституційному Суді Ольга Совгиря заявила, що 5 січня Конституційний Суд України під час зборів суддів розгляне указ президента України Володимира Зеленського про усунення голови суду Олександра Тупицького. 30 грудня 2020 року у КСУ повідомляли, що не усуватимуть Тупицького з посади, незважаючи на указ глави держави.

Конституційний Суд України 5 січня на зборах суддів розгляне указ президента України Володимира Зеленського про усунення голови суду Олександра Тупицького. Про це 4 січня повідомила представниця Верховної Ради України в Конституційному Суді Ольга Совгиря на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, судді КСУ на зборах не зможуть із власної ініціативи оголосити указ президента неконституційним. Згідно із процедурою, рішення щодо конституційності будь-якого акта ухвалюють після відповідного конституційного подання виключно на пленарному засіданні.

"Ухвалення Конституційним Судом будь-якого рішення щодо неконституційності указу президента без дотримання порядку, передбаченого законом і в інтересах одного із самих суддів КСУ, може містити склад злочину, передбаченого ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем)", – заявила вона.

Оскільки указ президента чинний, а не визнаний в установленому порядку незаконним або неконституційним, згідно із ч. 3 ст. 106 Конституції України він є обов'язковим до виконання на території України, зазначила вона.

"Таким чином, на зборах суддів чи спеціальному пленарному засіданні КСУ може бути вирішене питання виключно про подальшу організацію роботи суду з урахуванням відсторонення судді Тупицького з посади", – додала вона.

Тупицького призначили суддею Конституційного Суду у травні 2013 року за квотою президента. КСУ він очолив у вересні 2019 року.

28 грудня 2020 року він мав з'явитися до Офісу генпрокурора України (ОГП) для вручення підозри у підкупі свідка і у свідомо неправдивих свідченнях свідка (ст. 386 і ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України). Як повідомили в Офісі генпрокурора, Тупицький поінформував, що не може прибути через сімейні обставини, але не надав документів про поважність причин неявки.

Пресслужба ОГП надіслала повідомлення про підозру Тупицькому поштою. Крім того, відомство надіслало Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді на два місяці.

29 грудня Зеленський підписав такий указ, зазначивши, що зробив це "заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи".

У самому документі ідеться, що Тупицького усунули на підставі ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України (вона передбачає, що питання про усунення від посади осіб, яких призначає президент, вирішує він же на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством).

30 грудня КСУ опублікував заяву, в якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького із посади, незважаючи на відповідний указ Зеленського. У КСУ заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки основний документ не дає президентові права усувати суддів КСУ. До того ж Конституція взагалі не передбачає можливості усунення судді КСУ із посади, зазначають у суді.

В Офісі президента пригрозили кримінальною відповідальністю особам, які розмістили на сайті КСУ повідомлення про неконституційність усунення Тупицького.

Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що президент має право усунути Тупицького. Він говорив, що такі повноваження глави держави передбачені Кримінальним процесуальним кодексом. Пізніше Веніславський ще раз підтвердив позицію Офісу президента щодо Тупицького.

Як заявляла в коментарі виданню "ГОРДОН" експертка з конституційного права Юлія Кириченко, порядок усунення суддів КСУ не визначений. Тому президент не може виконати прохання Офісу генпрокурора й усунути Тупицького з посади на два місяці, вважає вона.