Прем'єр Нідерландів у розмові із Зеленським заявив про успіх переговорів щодо України в Саудівській Аравії

Рютте й Зеленський поговорили телефоном. На фото – їхня зустріч на полях саміту НАТО у Вільнюсі
Фото: depositphotos.com

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте і президент України Володимир Зеленський 8 серпня провели телефонну розмову, однією з тем якої стала зустріч радників лідерів країн щодо української формули миру, що відбулася в Саудівській Аравії у вихідні. Про це Рютте повідомив у Twitter.

Нідерланди були представлені на цій зустрічі, зазначив Рютте. Він назвав переговори успішними й привітав Зеленського із цим успіхом.

"Важливо й далі говорити про мир в Україні із цією широкою групою країн", – наголосив прем'єр Нідерландів.

Також Зеленський і Рютте говорили про ситуацію на фронті й атаки країни-агресора РФ на цивільні об'єкти та запаси продовольства.

"Я наголосив, що Нідерланди й далі надаватимуть підтримку Україні і що, зокрема, ми зараз вивчаємо, що ще ми можемо зробити для зміцнення української протиповітряної оборони. Одним зі способів надання допомоги є спільна робота з нашими партнерами щодо навчання українських пілотів польотів літаками F-16", – додав Рютте.

Зеленський повідомив, що однією з тем розмови стали гарантії безпеки України. 

"Дякую за приєднання Нідерландів до Спільної декларації про підтримку України країн G7. Обговорили майбутні двосторонні гарантії безпеки в межах цієї декларації, основою яких має стати ключова роль Нідерландів у коаліції винищувачів", – зазначив він. 

Також Зеленський поінформував, що обмінявся з Рютте позитивними оцінками переговорів у Саудівській Аравії й говорив із ним про наступні кроки щодо підготовки Глобального саміту миру. 

Контекст:

5–6 серпня в Саудівській Аравії провели переговори, присвячені Україні. У конференції взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях, які відбулися в Копенгагені, повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Росії на зустріч не запрошували.

Єрмак за підсумками переговорів заявив, що це були "продуктивні консультації щодо ключових принципів". "У нас була надзвичайно чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована формула миру президента [України Володимира] Зеленського, про яку ми докладно розповіли", – заявив Єрмак.

За інформацією WSJ, учасники переговорів просунулися в зусиллях "формування міжнародного консенсусу щодо міцного та справедливого" мирного завершення війни. У переговорах уперше брав участь Китай, на саміт вирушив представник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей. За даними Spiegel, Пекін був активним і висловлював "позитивні" погляди на подальшу ймовірну зустріч такого типу. Дипломати, з якими спілкувалися журналісти WSJ, вважають, що Китай "загалом відіграв конструктивну роль" у переговорах.

Це друга така зустріч. Перша відбулася в Копенгагені 24 червня. Наступні консультації на рівні радників мають провести протягом місяця, повідомив Єрмак 7 серпня.

За словами Єрмака, Україна планує проведення двох глобальних самітів миру: перший, підготовці якого було присвячено зустріч у Джидді, має ухвалити український мирний план за основу, другий має зафіксувати завершення війни, планують, що в ньому братиме участь Росія.