Прем'єрка Литви: Євросоюз є неповним без членства України. Пора завершити незрозумілі балачки й розпочинати переговори про вступ

Прем'єрка Литви запевнила, що її країна буде допомагати Україні нарощувати свій прогрес у реформах
Фото: Денис Шмигаль Прем'єр-міністр України / Telegram

Європейський союз має якнайшвидше розпочати переговори про вступ України до блоку. Про це 24 листопада на брифінгу з прем'єром України Денисом Шмигалем у Києві заявила прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

За її словами, уряд Литви вітає рішення Єврокомісії розпочати переговори щодо вступу України в ЄС до кінця цього року. Шимоніте зазначила, що Литва буде робити все від неї залежне, щоб Європейська рада зробила те саме й розпочала відповідні переговори.

"Можу сказати, що проєкт Євросоюзу є неповним без членства в ньому України, й тому я вважаю, що пора завершити незрозумілі розмови й балачки стосовно шляху до ЄС, домашньої роботи й так далі. Треба вдаватися до дій, розпочинати переговори й робити практичні кроки до здійснення того, про що ми всі мріємо", – зазначила вона.

Прем'єрка Литви запевнила, що її країна буде допомагати Україні нарощувати свій прогрес у реформах.

"Також ми будемо ділитися власним досвідом щодо проведення переговорів для вступу в ЄС. Ми і далі підтримуватимемо Україну на всіх цих напрямах", – підкреслила політикиня.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом 2014 року після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ у Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою про вступ у ЄС. Саміт Євросоюзу у грудні має затвердити рішення ЄК.

Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.

8 листопада президент України Володимир Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів про вступ України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.

Переговори України з Євросоюзом про вступ розпочнуть на початку 2024 року, прогнозують в українському МЗС.