Стефанішина вважає, що "сильні держави" не допустять вето Угорщини на рух України до ЄС

Стефанішина: Найбільш впливові та прогресивні держави ЄС не дозволять Угорщині бути в центрі всіх подій
Фото: Olga Stefanishyna / Facebook

Члени Євросоюзу не допустять, щоб Угорщина заблокувала початок переговорів з Україною про вступ у ЄС, сподівається віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Про це вона сказала в інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 22 листопада.

Чиновниця визнала, що Угорщина має "легальну можливість" заблокувати початок переговорів про вступ України в Євросоюз на саміті в середині грудня. Вона назвала "тривожним дзвіночком" той факт, що єврокомісар від Угорщини на одному з нещодавніх заходів узагалі не згадав про рекомендацію Єврокомісії щодо переговорів.

"Але я думаю, що вето Угорщини має набагато більше значення для сильних держав ЄС, ніж для України. Тому що на кону майбутнє Європи – від Албанії до Кишинева – і розуміння того, що рішення, які ухвалюються зараз, впливають узагалі на стабільність у Європі", – додала вона.

Стефанішина наголосила, що після перемоги України у війні з країною-агресором Росією саме Європа має "зацементувати цю перемогу на континенті" й нейтралізувати інші ймовірні конфлікти.

"І тому я впевнена, що найбільш впливові та прогресивні держави ЄС не дозволять Угорщині бути в центрі всіх подій, тому що в центрі подій узагалі має бути майбутнє Європи", – підсумувала віцепрем'єрка.

Контекст:

8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою про вступ у ЄС. Саміт Євросоюзу у грудні має затвердити рішення ЄК.

В уряді Угорщини пригрозили накласти вето на саміті та блокувати продовження євроінтеграції України. Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан виступив проти початку переговорів щодо вступу України в ЄС.

Відносини Києва й Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні 2017 року закону "Про освіту". Відповідно до норм цього документа, розширено використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні.

Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміє. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів і пошуку роботи.

Також в Угорщині вважали неприйнятним ухвалений 2019 року закон про функціонування української мови як державної. Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявляв, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.

У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.