Настав час пропозицій для України та Грузії щодо членства в НАТО – Зеленський
Серед іншого, глави двох країн обговорили питання ескалації ситуації на Донбасі, а також практичні кроки України та Грузії в контексті подальшого поглиблення відносин із Північноатлантичним альянсом (НАТО).
"Настав час конкретних пропозицій для України та Грузії щодо отримання ПДЧ (Плану дій щодо членства. – "ГОРДОН") в НАТО і плану вступу в Європейський союз. Консолідація зусиль і солідарність надважливі сьогодні", – підкреслив Зеленський.
Контекст:
Зеленський під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 6 квітня 2021 року заявив, що вступ України до Альянсу є єдиною можливістю завершити війну на Донбасі. За словами глави держави, надання Києву плану дій щодо членства в НАТО стало б "справжнім сигналом для РФ". Столтенберг, зі свого боку, зазначив, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та НАТО. Закон набув чинності 21 лютого.
2018 року в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
У міністерстві закордонних справ Росії заявили, що вступ України в НАТО загрожує масштабною ескалацією на південному сході і може призвести до незворотних наслідків для державності. Спікер Кремля Дмитро Пєсков також говорив, що вступ України в НАТО погіршить ситуацію на Донбасі. За його словами, приєднання України до Альянсу є "неприйнятним для жителів "Донецької та Луганської народних республік".
У вересні 2014 року тодішній президент Грузії Гіоргі Маргвелашвілі підтвердив намір звернутися до Альянсу із проханням про членство. У відповідь у Росії заявили, що Москва готова вжити відповідних заходів у разі продовження інтеграції Грузії в НАТО. У грудні минулого року парламент Грузії ухвалив резолюцію про інтеграцію в ЄС і НАТО.
Наприкінці 2019 року Столтенберг заявляв, що Україна і Грузія будуть членами Альянсу, але визначати точні часові рамки вступу поки що зарано.
18 березня на спільному брифінгу із президентом Литви Гітанасом Науседою Зеленський говорив, що Україна сформує коаліцію країн-лобістів для вступу в ЄС.