Продовольча безпека під загрозою через аудит бронювання на підприємствах – Асоціація ритейлерів

Зміни у бронюванні вплинуть на виробничий процес і професії, які є виключно чоловічими, зазначив співрозмовник "Forbes Україна"
Фото: depositphotos.com

Бізнес в Україні висловив занепокоєння через запроваджений Міністерством оборони аудит критично важливих підприємств, які мають право бронювати працівників від мобілізації. Про це пише "Forbes Україна" у статті "Перевірка на критичність. Найближчий місяць влада проводитиме аудит підприємств, які забронювали працівників від мобілізації. Якими змінами це може закінчитися". 

Підприємства місяцями очікують на отримання статусу критично важливих для економіки, зазначають автори. Європейська бізнес-асоціація зауважує, що рішення щодо підтвердження статусу критично важливого підприємства "зависає" у відповідних органах. Оскільки низка підприємств, які можуть бути критично важливими для економіки та продовольчої безпеки, залишаються без статусу, це ставить під загрозу їхню діяльність.

Асоціація ритейлерів України заявила про потенційні корупційні ризики й імовірні зловживання у процесі надання статусу критичності. В організації пропонують, щоб підприємства, які здобули цей статус від профільного міністерства, не проходили повторного аудиту. Цей аудит, котрий триватиме до 15 листопада, викликав серйозні побоювання в бізнес-середовищі, адже підприємства, які не пройдуть перевірки, можуть втратити статус критичних і, відповідно, можливість бронювати своїх працівників від мобілізації.

Бізнес занепокоєний відсутністю зрозумілої комунікації з боку уряду, пише видання. 

"Надання статусу критичності призупинено, але нормального роз'яснення досі не було, – кажуть у пресслужбі Асоціації ритейлерів України. – Якщо немає питань до критеріїв міністерства, то навіщо перевіряти компанії, які отримували статус критичності не через місцеві військові адміністрації, а саме в Мінекономіки?"

Потенційні зміни до процедури бронювання викликають у підприємств побоювання щодо подальшої роботи.

"Після питання безпеки бронювання співробітників є найбільш важливим для бізнесу, – ідеться у відповіді пресслужби "Інтерпайп" на запит видання. – Будь-які зміни в цьому процесі не можуть не хвилювати, і чим вони частіші, тим більше непрогнозованості для роботи бізнесу". В "Інтерпайп" зазначають, що всі їхні підприємства мають статус "критичних для економіки" й вони готові його підтвердити в разі потреби.

"Forbes Україна" пише, що, якщо уряд піде на зменшення критеріїв для бронювання співробітників або зменшить відсоток тих, хто може під нього підпадати, це вплине на виробничий процес і професії, які є винятково чоловічими, каже топменеджер однієї з найбільших продуктових мереж, котрий погодився спілкуватися на умовах анонімності. Наприклад, ідеться про працівників складу чи м'ясного цеху.

"Подальша мобілізація спеціалістів високого рівня рано чи пізно призведе до втрати спроможності не лише підтримувати регіони присутності й наповнювати державний бюджет податковими надходженнями, але й до зниження благодійної допомоги силам оборони", – вважають у групі "Метінвест".

Контекст:

Кабінет Міністрів ухвалив рішення провести аудит підприємств і організацій до 15 листопада і на цей час зупинити дію деяких положень щодо бронювання. 

Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявляв 9 жовтня, що рішення про аудит ухвалили через різке збільшення кількості заброньованих людей. За його даними, в Україні від мобілізації зараз заброньовано 1 млн чоловіків. "Протягом двох років було 540 тис. людей, а тут за кілька місяців – зростання вдвічі", – розповів він. 

Міністерство економіки має проаналізувати результати аудиту й до 20 листопада поінформувати уряд.