Рада ухвалила за основу законопроєкт про відновлення електронного декларування

Законопроєкт №9534 у першому читанні підтримало 299 нардепів
Фото: rada.gov.ua
Верховна Рада України на засіданні 27 липня ухвалила в першому читанні законопроєкт №9534 про внесення змін до деяких законів України щодо визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану. Про це в Telegram проінформував нардеп від партії "Голос" Ярослав Железняк.

"Рада підтримала в першому читанні відновлення е-декларування. За законопроєкт №9534 за основу – 299 [голосів нардепів]", – написав Железняк.

Новий законопроєкт про відновлення електронного декларування в Раді зареєстрували 26 липня. За словами одного з ініціаторів документа, голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, посадовці (окрім військових та подібних посад у секторі оборони) мають подати раніше не подані декларації за 20212022 роки протягом 90 днів із моменту набуття законом чинності.

"Дірок" у періодах декларування й перевірок не буде, – підкреслив Арахамія в Telegram. – Військові, посадовці на окупованих територіях чи територіях ведення бойових дій подають декларацію лише після звільнення, повернення до пунктів постійної дислокації (крім ротації), демобілізації, деокупації території тощо".

Окрім того, документ відновлює повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо перевірки декларацій, зобов'язує чиновників декларувати місце їх проживання під час війни, відновлює (але з обмеженнями) публічний доступ до реєстру декларацій, також додано компромісну норму щодо декларування орендованого майна, вказала у Facebook нардепка від "Слуги народу" Анастасія Радіна.

"Ідеться про те, що декларуванню не підлягатиме об'єкт із ринковою вартістю користування до 50 прожиткових мінімумів (наразі трохи менше 130 тис. грн) за весь час користування. Відкрию таємницю: це рішення виникло в перемовинах із МВФ, який погодив такий підхід. Ідея в тому, щоб сфокусувати перевірку статків чиновників на виявленні суттєвої брехні, незаконного збагачення чи необґрунтованих активів… Важливий момент: ця норма не має стати "діркою" для недекларування майна в безоплатному користуванні, адже вказати майно треба буде по ринковій вартості користування незалежно від того, чи сам декларант щось сплачує", – зазначила Радіна.

Проєкт закону про відновлення електронного декларування розроблено з метою забезпечення виконання зобов'язань, узятих Україною згідно з листом про наміри уряду та НБУ до МВФ від 24 березня і меморандуму про економічну й фінансову політику, ідеться в пояснювальній записці до документа.

Ініціативу нардепів про відновлення електронного декларування вітали посли країн "Великої сімки" – США, Німеччини, Японії, Франції, Канади, Італії і Великобританії, а також Євросоюзу. Вони зазначили, що це "життєво важливий антикорупційний захід для України і важливий крок на шляху в ЄС".

Підтримати законопроєкт про повернення електронного декларування 26 липня закликав спікер парламенту Руслан Стефанчук.

Контекст:

Доступ до публічної частини реєстру декларацій НАЗК обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".

У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану не обов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "в посадовців є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".

Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" й посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції і зміцнить довіру громадян до влади.