Рада спростила процедуру набуття громадянства для іноземців, які воювали за Україну

Рада ухвалила законопроєкт, який дасть можливість отримати ID-картку бійцям, які воювали чи воюють на Донбасі
Фото: depositphotos.com
Верховна Рада ухвалила у другому читанні урядовий законопроєкт №5630, який дозволяє іноземцям та людям без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України, набути українського громадянства за спрощеною процедурою. Рішення підтримало 285 нардепів, передає кореспондент "ГОРДОН".

Документ пропонує спростити порядок набуття громадянства для росіян, які зазнали переслідувань через політичні переконання, для осіб, які проходили або проходять службу за контрактом у Збройних силах України, а також для тих, хто воював на Донбасі проти російських бойовиків.

У пояснювальній записці зазначено, що мета законопроєкту – реалізація указу президента Володимира Зеленського від 13 серпня 2019 року.

Законопроєкт ухвалили за основу 2 листопада 2021 року.

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський пояснював на початку грудня, що документ необхідний, щоб іноземні бійці та ветерани змогли отримати документи, повідомляла пресслужба МВС.

"Щоб отримати українське громадянство, треба вийти з іноземного. Деякі країни блокують вихід зі свого громадянства, особливо тим, хто воював у східній частині нашої країни. Законопроєкт №5630 уперше дозволить отримати ID-картку бійцям, які воювали чи воюють на Донбасі. Ця проблема існує вісім років. Це буде великий крок у відновленні справедливості щодо громадян-іноземців – учасників бойових дій", – сказав міністр.

Контекст:

5 листопада 2015 року набув чинності закон, який дозволяє іноземцям служити в українській армії. Відповідно до цього закону, іноземці та особи без громадянства можуть проходити військову службу за контрактом у ЗСУ, вони носять військову форму, мають статус військовослужбовця і їм довічно встановлюють військові звання.

В інавгураційній промові з трибуни Ради у травні 2019 року Володимир Зеленський говорив, що надасть громадянство України усім, хто "готовий будувати нову, сильну та успішну Україну".

Після інавгурації у травні 2019 року ветерани АТО проводили пікети біля Адміністрації Президента, вимагаючи надати громадянство іноземцям-добровольцям. За інформацією лідера "Національного корпусу" Андрія Білецького, на отримання паспорта України могло б претендувати приблизно 150 осіб, яким п'ятий президент Петро Порошенко "не дав громадянства за їхні бойові подвиги".

У грудні 2019 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про спрощення порядку набуття українського громадянства іноземцям, які засуджені з політичних мотивів на території своєї держави за підтримку України.