Разумков хоче позбавляти народних депутатів повноважень за прогули
Разумков вважає це питання принциповим і виступає за доопрацювання і повторне направлення до Конституційного Суду України відповідного законопроєкту.
"Сподіваюся, коли знову нормально запрацює Конституційний Суд, ми повторно будемо звертатися. Свого часу вже були направлені відповідні законопроєкти. Ми на них отримали негативний висновок Конституційного Суду", – пояснив Разумков.
На його думку, позбавлення мандата народного депутата за невиконання обов'язків має бути передбачено в Конституції. "Я вважаю, що не варто витрачати кошти платників податків, якщо ти не можеш знайти часу на виконання обов'язків народного депутата", – підкреслив голова парламенту.
Разумков нагадав, що КС також надав негативний висновок законопроєкту, який передбачав внесення змін до Основного закону і дозволив би позбавляти мандата за неперсональне голосування в парламенті. Водночас спікер зазначив, що проблему неперсонального голосування вдалося вирішити шляхом введення кримінальної відповідальності за такі дії та сенсорної кнопки під час голосувань парламентаріїв.
Контекст:
У вересні 2019 року депутати Верховної Ради внесли до порядку денного сесії законопроєкт президента Володимира Зеленського №1027, згідно з яким нардепів можуть позбавляти мандата за пропуск більш ніж 33% засідань і встановлений судом факт неперсонального голосування. Депутати також передали законопроєкт до Конституційного Суду України для одержання висновку щодо його відповідності Основному закону України.
Законопроєкт, який передбачає внесення змін до Основного закону, має набрати 226 голосів, потім – отримати позитивний висновок Конституційного Суду. Тільки потім відбувається його остаточне затвердження, для якого потрібно 300 голосів народних депутатів.
КСУ визнав неконституційним законопроєкт Зеленського, заявивши, що він обмежує права і свободи народних обранців. У суді визнали, що виключення з парламенту "не є пропорційним меті", оскільки "природа санкції має відповідати тяжкості правопорушення".
Також КСУ розкритикував норму законопроєкту, згідно з якою депутата можуть позбавити мандата, якщо він не входить до фракції партії, від якої був обраний, або вийшов із неї. У суді зазначили, що згідно з висновками Венеціанської комісії, члени парламенту є представниками народу, а не своїх партій.