Росія може використати Януковича для обґрунтування вторгнення в Україну – Гармаш
Ішлося про це після репліки ведучого програми, що Янукович намагається через Окружний адміністративний суд міста Києва повернутися на посаду президента країни.
"Я думаю, що це пов’язано з тим, що, можливо, Путіну знадобиться "звернення" "української влади" для того, щоб Путін зміг "законно" увійти зі своїми "миротворчими силами", як це було в Казахстані, і посадити у Києві режим, який буде лояльним до Російської Федерації", – пояснив Гармаш.
Він погодився з думкою, що Янукович – ще не "відпрацьований матеріал".
"Я думаю, що Віктор Янукович буде використаний чисто для того, щоб направити Путіну (знову ж таки, це вже було) таке "прохання" про те, щоб він увійшов. І юридично в Путіна будуть такі підстави. Але це якщо наш суд уже зовсім із глузду з’їде і поверне Януковичу його повноваження. Я сподіваюся, що не настільки вже наші судді... Не знаю, не буду дипломатично казати – які", – наголосив Гармаш.
Коментуючи дані розвідки країн Заходу про ймовірне призначення колишнього народного депутата України Євгенія Мураєва керівником окупаційної адміністрації в Києві у разі повномасштабного вторгнення, Гармаш заявив, що не вірить у це.
"Мені здається, що Євгеній Мураєв – це помилка Росії, свідоцтво її неадекватного сприйняття подій в Україні", – вважає він.
Януковича обрали президентом України 2010 року. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни і засудив до 13 років позбавлення волі. Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод у 2010 році, в організації теракту та скоєнні умисних убивств на Майдані у 2014-му.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як каже заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
24 січня після засідання Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) України, на якому розглядали, зокрема, питання безпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і наголосив, що приводів для паніки немає.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруження на кордоні з Україною.