Саакашвілі про вислання Гордона: Він найтитулованіший журналіст на всьому пострадянському просторі. Його депортація – чорна пляма для Грузії

Саакашвілі: Вибухнув великий міжнародний скандал, це чорна пляма для Грузії
Фото: EPA
Грузія, яка була "маяком демократії", стає гіршою, ніж Росія. Про це, коментуючи депортування із країни українського журналіста, засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона, заявив 28 жовтня колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі у Facebook.

"Дмитро Гордон – найвідоміший і найтитулованіший журналіст на всьому пострадянському просторі, у російськомовному та україномовному середовищі. Він великий прихильник і друг Грузії. Його дружина Олеся [Бацман] – теж дуже відома журналістка і наша прихильниця. Особисті вороги Гордона – [президент РФ Володимир] Путін і [Олександр] Лукашенко [який називає себе президентом Білорусі], – написав Саакашвілі. – І сьогодні сотні мільйонів їхніх шанувальників із сумом побачили, що Грузія, колись маяк демократії, стає гіршою, ніж Росія. Вибухнув великий міжнародний скандал, і це чорна пляма для Грузії".

Саакашвілі, який перебуває у в'язниці та голодує вже 28-й день, подякував Гордону та головній редакторці видання "ГОРДОН" Бацман за спробу в'їхати до Грузії і попросив вибачення "від імені всіх нормальних грузинів" за те, як із ними обійшлися.

Гордон прибув до Тбілісі 27 жовтня вдень, але його не пропустили на територію країни. За словами журналіста, в аеропорту у нього забрали документи та попросили почекати. Перевірка тривала майже годину, після чого журналісту оголосили, що в'їзд до Грузії йому заборонено. Причин того, що сталося, йому не пояснили.

Журналіст зазначив, що хотів зустрітися із Саакашвілі у в'язниці, про що попереджав МЗС України.

Гордон неодноразово робив заяви на підтримку Саакашвілі. 1 жовтня журналіст записав відеозвернення щодо затримання Саакашвілі. У ньому він закликав президента України Володимира Зеленського домагатися звільнення експрезидента Грузії, який має українське громадянство.

Організація "Репортери без кордонів" закликала уряд Грузії пояснити, чому Гордона не пустили до країни.

Окрім Гордона, до Грузії також не пустили главу офісу Саакашвілі в Україні Марію Барабаш.

Напередодні, 26 жовтня, до Грузії не пустили українського адвоката Саакашвілі Євгена Грушовця.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після звільнення з посади президента він покинув країну

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а у липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували, зараз він перебуває у пенітенціарній установі №12 у Руставі.

1 жовтня експрезидент Грузії оголосив голодування, яке триває й досі. Адвокати та лікарі політика повідомили про погіршення його здоров'я.

Українська влада заявила, що добиватиметься повернення Саакашвілі в Україну.