Семерак: Україна зобов'язана забрати з Росії відпрацьовані радіоактивні матеріали
Раніше Україна відправляла радіоактивні відходи на переробку та 20-річне зберігання до Челябінська, а термін повернення матеріалів кілька разів переносили, повідомив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.
Кабмін України ухвалив рішення, що дає змогу фінансувати будівництво сховища для українських ядерних відходів, які зберігають на території РФ. Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак на своїй сторінці у Facebook.
"Ми маємо обов'язок забрати з Росії відпрацьовані радіоактивні матеріали. Їх раніше Україна відправляла на переробку та 20-річне зберігання до Челябінська. Термін повернення матеріалів кілька разів переносили через відсутність належної інфраструктури. Спочатку на 2016 рік, а згодом – на 2018-й", – розповів він.
Міністр нагадав, що для будівництва сховища осклованих радіоактивних відходів у 2009 році було створено Державний фонд.
"Його мали наповнювати за рахунок виробників РАВ за принципом – "забруднювач платить". На жаль, у 2010-му та 2015 роках законодавство зазнало змін. Фонд втратив можливість накопичувати кошти та розпоряджатися ними. Фактично фонд припинив своє існування", – зазначив він.
Семерак повідомив, що 11 травня Кабінет Міністрів України "відмотав плівку назад" і схвалив законодавчі та бюджетні зміни, які удосконалюють фінансовий механізм щодо поводження з радіоактивними відходами та дадуть змогу розпочати будівництво сховища для відпрацьованого ядерного палива.
Крім того, за словами міністра, в Україні будують окреме Централізоване сховище, у якому будуть розміщувати відпрацьоване ядерне паливо з українських атомних електростанцій.
"Ми крок за кроком послідовно реалізуємо політику посилення української незалежності та екологічної безпеки. Про всякий випадок нагадую скептикам із РФ, які не вірять, що Україна може зіскочити з ядерної голки", – підкреслив він.
27 квітня Семерак повідомив, що в Чорнобильській зоні почали будівництво Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива. На сьогодні розпочато будівництво під'їзної залізничної колії до нього. Відповідальність за завершення будівництва і подальшу експлуатацію сховища покладено на державне підприємство "Енергоатом".
26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції вибухнув реактор, після чого з обороту вивели приблизно 5 млн га земель, а довкола АЕС створили 30-кілометрову зону відчуження.