Шмигаль: Україна розраховує пройти шлях переговорів щодо вступу в ЄС менше ніж за два роки

Україна завершує виконання семи рекомендацій Європейської комісії, наголосив Шмигаль
Фото: kmu.gov.ua
Україна має чітке розуміння, що потрібно зробити і в якій послідовності, щоб швидше стати членом Євросоюзу.

Про це 13 січня на засіданні уряду заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Відеозапис вступної промови глави Кабміну опубліковано на його сторінці у Facebook.

За словами Шмигаля, Україна завершує виконання семи рекомендацій Європейської комісії, які дадуть змогу "запустити наступні кроки для інтеграції".

"Також ми маємо проаналізувати відповідність нашого законодавства законодавству Євросоюзу, щоб чітко розуміти обсяг робіт, які потрібно виконати. Паралельно з оцінкою відповідності, прийняттям та впровадженням європейського законодавства ми будемо готуватися до безпосередніх переговорів щодо самого вступу", – сказав прем'єр.

Шмигаль повідомив, що буде сформовано "переговорну позицію України, яка визначить сильні сторони, межі компромісів, як вступ до ЄС вплине на окремі сектори економіки та держави загалом".

"Будуть сформовані команди переговорників з української сторони, які фахово зможуть обговорити деталі у різних сферах. Це стане підставою для відкриття офіційних перемовин про вступ, – зазначив глава Кабміну. – Далі нас очікує шлях переговорів, який має увінчатися підписанням угоди про вступ України до ЄС. Ми розраховуємо пройти цей шлях менше ніж за два роки. І тоді Україна стане повноправним членом ЄС. Будуть остаточно скасовані всі бар'єри на торгівлю, обмеження щодо руху робочої сили, Україна отримає доступ до структурних та інвестиційних фондів ЄС".

Шмигаль анонсував візит до України глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн найближчими тижнями.

"Ми очікуємо, що разом із пані фон дер Ляєн в Україну прибудуть більше 10 єврокомісарів для проведення міжурядових консультацій. Це стане не лише важливим сигналом подальшої підтримки України у війні, але й продемонструє, що ЄС відкритий для переговорного процесу про вступ України", – наголосив прем'єр-міністр.

Контекст:

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз.

23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата, визнали європейську перспективу Грузії та заявили про готовність надати їй статус кандидата, щойно буде вирішено пріоритетні питання.

Україна зробила всі кроки, необхідні для виконання семи рекомендацій Європейської комісії для початку переговорів щодо євроінтеграції, і розраховує, що оцінювання виконання цих рекомендацій розпочнуть у березні, заявила 27 грудня віцепрем'єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив в інтерв'ю, яке опублікували 2 січня 2023 року, що Євросоюз ще не готовий до ухвалення рішення про початок переговорів щодо членства України в альянсі.

Водночас у Єврокомісії вказали на "надзвичайно великий" прогрес України щодо виконання рекомендацій ЄС для її євроінтеграції, зазначили в Офісі президента.

У 2023 році Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв Шмигаль 3 січня.