Шмигаль і Фіцо зустрілися в Ужгороді. Прем'єр Словаччини повторив, що "холодно" ставиться до членства України в НАТО

Фіцо і Шмигаль провели вже третю зустріч цього року
Фото: Денис Шмигаль Прем'єр-міністр України / Telegram

В Ужгороді 7 жовтня відбулася зустріч прем’єр-міністрів України і Словаччини Дениса Шмигаля і Роберта Фіцо. На ній обговорили євроатлантичну інтеграцію України, а за її підсумками урядовці підписали чотири документи. Про це український прем'єр-міністр написав у Telegram-каналі.

Підписані декларація, протокол і два меморандуми, як уточнив Шмигаль, стосуються співпраці двох країн і підтримки суверенітету й територіальної цілісності України; реадмісії; співпраці міністерств освіти, а також міністерств аграрної політики.

Український прем’єр повідомив, що подякував Фіцо за готовність Словаччини ділитися власним досвідом та надавати експертну допомогу на шляху України до ЄС.

Фіцо заявив, що "не проти" вступу України в ЄС, проте "холодно" ставиться до членства України в НАТО, повідомило "Суспільне".

"Ми не будемо ставити перешкоди до вашого шляху щодо членства України в ЄС. Будуть країни, які будуть проти, щоб Україна швидко стала членом Європейського союзу. Я кажу це відкрито й чітко. Хочемо надати вам свій досвід вступу. Цей досвід цікавий та цінний. Ми досить холодно ставимося до членства України в НАТО, але будемо брати участь у всіх конференціях", – заявив Фіцо.

Він додав, що словацький уряд підтримує "всі мирні плани України", а також підтримує президента України Володимира Зеленського та його формулу миру.

Фіцо повідомив, що зараз Словаччина готує нові пакети фінансової і військової допомоги Україні, проте це буде нелетальна зброя. Ідеться про інженерну й техніку для розмінування.

За словами Шмигаля, на зустрічі говорили і про енергетику. Він повідомив, що Україна не продовжуватиме дії угоди з російським "Газпромом" про транзит російського газу в ЄС (вона спливає наприкінці 2024 року).

"Стратегічна мета України – накласти санкції на російську газову молекулу, позбавити Кремль прибутків від продажу вуглеводнів, за які агресор фінансує війну. Ми закликаємо всі країни Європи до повної відмови від нафти та газу з РФ", – сказав очільник українського уряду.

За його словами, Україна розуміє "гостру залежність деяких держав, зокрема Словаччини, від цього ресурсу", але розраховує "на поступову диверсифікацію поставок".

Фіцо запевнив, що Словаччина й далі в аварійному режимі надаватиме Україні електроенергію в разі блекауту.

"Ми хочемо, щоб Україна достойно перезимувала", – сказав він.

Переговори Шмигаля і Фіцо відбулися в межах міжурядових консультацій. Це третя зустріч двох прем'єрів цього року: попередні відбулися в січні в Україні й у квітні у Словаччині.

В Ужгороді 7 жовтня зустрілися уряди України та Словаччини
Фото: kmu.gov.ua

Контекст:

Фіцо став прем'єром Словаччини в жовтні 2023 року. Ще до призначення на посаду він заявляв, що у країни є "серйозніші проблеми, ніж питання України", обіцяв, що його партія зробить усе можливе, щоб сприяти мирним переговорам, і виступав "за нульову" військову допомогу Україні й проти нових антиросійських санкцій ЄС.

Новий уряд Словаччини вирішив припинити передавання військової допомоги Україні зі своїх складів. Водночас, за словами Фіцо, Словаччина готова надавати Україні гуманітарну допомогу.

За останній рік Фіцо неодноразово робив антиукраїнські заяви, зокрема стверджував, що війна Росії проти України почалася 2014 року нібито з "розгулу українських неонацистів", а також обіцяв блокувати вступ України в НАТО, поки буде прем'єром. Фіцо неодноразово говорив, що Україна має погодитися на "компроміс" із країною-агресором РФ щодо окупованих територій, оскільки РФ "ніколи не піде" із Криму та частини Донбасу. В українському МЗС йому відповідали, що "не може бути компромісу щодо територіальної цілісності – ні України, ні Словаччини, ні будь-якої іншої країни". Фіцо також обіцяв відновити "нормальні відносини" з Москвою, якщо чинний уряд Словаччини залишиться при владі після закінчення російської агресії проти України.