Смешко про показання Турчинова в суді: Тягнибок сказав мені, що треба дати Тенюху час, що вони не можуть його образити
Група військових експертів, створена при РНБО 2014 року з початком анексії Криму, пропонувала в.о. президента України Олександру Турчинову й лідеру фракції "Свобода" Олегу Тягнибоку на пост міністра оборони генерала армії України Віталія Радецького. Тягнибок відмовив, пояснивши, що не хоче образити адмірала Ігоря Тенюха, який очолив Міноборони за квотою "Свободи", заявив "ГОРДОН" екс-начальник Головного управління розвідки МО й колишній голова СБУ генерал-полковник Ігор Смешко.
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони України (1997–2000 рр.) й екс-голова СБУ (2003–2004 рр.) генерал-полковник Ігор Смешко підтвердив факт зустрічі 2014 року з лідером фракції Всеукраїнського об'єднання "Свобода" Олегом Тягнибоком. Зустріч відбулася під час формування нового уряду, зокрема силового блоку.
За словами Смешка, відразу після втечі екс-президента Віктора Януковича і на тлі російської агресії, яка розгорталася в Криму і на Донбасі, при РНБО було створено ініціативну групу експертів, яка рекомендувала новому українському керівництву на пост міністра оборони генерала армії України Віталія Радецького, який вже обіймав цю посаду в 1993–1994 роках.
Насамперед, стверджує Смешко, група експертів звернулася з цією пропозицією до Олександра Турчинова, який 2014 року виконував обов'язки президента й був спікером Верховної Ради.
"Ми одержали відповідь (від Турчинова. – "ГОРДОН"), що коаліційний уряд формують за квотним принципом, а тому потрібне рішення фракції партії "Свобода", оскільки посада міністра оборони – це їхня квота", – розповів Смешко.
Він підкреслив, що за кілька днів група експертів зустрілася з Тягнибоком і намагалася пояснити йому, що екс-командувач ВМС України адмірал Ігор Тенюх, який став міністром оборони за квотою фракції "Свобода", не має достатніх знань і досвіду для керівництва Збройними силами.
"Розмова була недовгою. Нас було троє, разом з Олександром Скибінецьким (генерал, екс-перший заступник голови СБУ. – "ГОРДОН"). Коротко виклав наші аргументи: у нас немає підстав сумніватися в патріотизмі адмірала Тенюха, проте в нинішніх умовах цього замало. Порівняно з генералом Радецьким він абсолютно нерівнозначна кандидатура за сумою знань, досвідом і можливостями. Особистий командний досвід Тенюха – командування кораблем. Як він зможе швидко оцінити стан військ, дати професійний висновок, наскільки готові ЗСУ до відбиття агресії? Тим більше, що кадри і час дійсно вирішували тоді все", – зазначив Смешко.
За його словами, Тягнибок відмовився від пропозиції групи експертів, пояснивши це тим, що не хоче образити Тенюха.
"Що відповів Тягнибок? Він вислухав і сказав, що треба дати Тенюху час, що вони не можуть образити людину, якій щойно довірили цю посаду. На цьому розмова закінчилася", – підсумував Смешко.
"Смешко про свідчення Турчинова в суді: Вони воювати не хотіли. Їх цікавила тільки влада, особливо та частина, що пов'язана з бюджетом". Повна версія інтерв'ю
15 лютого 2018 року Оболонський районний суд Києва, де розглядають справу за обвинуваченням Віктора Януковича у державній зраді, заслухав свідчення секретаря РНБО Олександра Турчинова, який чотири роки тому виконував обов'язки президента і очолював Верховну Раду. Протягом майже п'яти годин сторона захисту і сторона обвинувачення розпитували Турчинова про події зими–весни 2014 року, коли Янукович утік до РФ і почалося російське військове вторгнення в Крим і на Донбас.
Під час перехресного допиту адвокати Януковича уточнили, чи правда, що на посаду міністра оборони йому пропонували кандидатуру генерала армії України Віталія Радецького. Турчинов уникнув відповіді на це запитання.
Адмірал Ігор Тенюх виконував обов'язки міністра оборони України з 27 лютого до 25 березня 2014 року, командував Військово-морськими силами України з 2006-го до 2010 року. 7 лютого 2018 року Тенюх заявив в Оболонському суді, що віддавав наказ військам у Криму "тримати жорстку оборону".
Генерал армії Віталій Радецький був другим міністром оборони незалежної України, обіймав цю посаду з жовтня 1993-го до серпень 1994-го. Крім того, він командував 6-ю гвардійською танковою армією, очолював Одеський військовий округ. У 1995–2004 роках він був головним інспектором Міноборони, потім до 2010 року очолював Національний університет оборони імені Івана Черняховського.