Соратниця Навального заявила, що його вбили наступного дня після досягнутої домовленості щодо обміну на кілера ФСБ

Путін не хотів бачити Навального на волі й позбувся "предмета торгу" – Пєвчих
Скріншот: Алексей Навальный / YouTube

Російський опозиціонер Олексій Навальний, який помер у колонії в селищі Харп Ямало-Ненецького автономного округу, мав вийти на волю внаслідок обміну. Про це глава відділу розслідувань Фонду боротьби з корупцією Марія Пєвчих заявила 26 лютого у зверненні, опублікованому на YouTube-каналі політика.

За її словами, Навального могли передати Заходу в обмін на офіцера спецпризначення Федеральної служби безпеки РФ Вадима Красікова, засудженого за вбивство 2019 року колишнього польового чеченського командира Зелімхана Хангошвілі в Німеччині.

"Навальний найближчими днями мав опинитися на свободі", – каже Пєвчих у ролику.

Вона стверджує, що ввечері 15 лютого мала підтвердження про досягнуту домовленість щодо обміну, вона була "на фінальній стадії". Окрім Навального, Москва нібито погодилася віддати за Красікова ще двох громадян США.

На думку Пєвчих, Путін не хотів бачити Навального на волі й позбувся "предмета торгу", щоб обміняти Красікова на когось ще.

"Я розповідаю вам цю історію, щоб у вас була відповідь на запитання, чому Навального вбили зараз. Путіну чітко дали зрозуміти: єдиний спосіб отримати Красікова – це обміняти його на Навального. "Ах так? – подумав Путін. – Навального на волі я не потерплю, і якщо принципово Красікова готові міняти, то треба просто позбутися предмета торгу. Підмінити потім за нагоди на когось іще", – стверджує соратниця загиблого політика.

Про те, що готували обмін Навального, розповів російський юрист і блогер Марк Фейгін, який проживає у Франції, в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

"Чому саме зараз? Від деяких адвокатів я чув, що якісь переговори про обмін з американцями відбувалися і якісь розмови вони вели. У деталі вони не посвячували, але, як ми розуміємо, схоже, що йшлося про обмін [американського журналіста] Евана Гершковича на співробітника спецслужб Красікова, який у Берліні застрелив у парку Хангошвілі. Йому дали довічне ув'язнення, він сидить у Німеччині. І якісь тристоронні переговори між Німеччиною, США та Росією відбувалися, за лінією спецслужб", – сказав він.

Фейгін зазначив, що, імовірно, США хотіли обміняти Красікова на Гершковича разом із Навальним та опозиціонером Володимиром Кара-Мурзою, якого засуджено в Росії на 25 років ув'язнення.

12 вересня 2023 року The Wall Street Journal писав, що кілер Красіков "очолює список ув'язнених, яких Росія хоче повернути", і "відіграє центральну роль" у зусиллях США зі звільнення американців, котрих утримують у РФ.

Контекст:

Про смерть 47-річного Навального у виправній колонії №3, відомій як "Полярний вовк", у селищі Харп Ямало-Ненецького автономного округу (РФ) повідомило 16 лютого місцеве управління Федеральної служби виконання покарань. Там заявили, що Навальному нібито після прогулянки стало зле, медики "провели реанімаційні заходи" й констатували смерть засудженого.

19 лютого Путін надав спеціальне звання генерал-полковника першому заступнику директора ФСВП Росії Валерієві Бояринєву. Про це йдеться в указі, опублікованому на офіційному порталі правової інформації, на нього звернула увагу The Moscow Times. Бояринєву надали нове звання за три дні після раптової смерті Навального.

22 лютого прессекретарка політика Кіра Ярмиш писала, що у свідоцтві про смерть Навального, яке тюремники видали матері опозиціонера, його смерть названо "природною". 24 лютого Ярмиш повідомила, що матері Навального віддали тіло її сина.