Справа вагнерівців. Верещук спростувала версію про витік інформації

Ірина Верещук: Мене цікавило лише одне – чи були порушення закону під час передачі секретної інформації?

Фото надала пресслужба Ірини Верещук
Народна депутатка від "Слуги народу", голова підкомітету ВРУ з держбезпеки та оборони, керівниця робочої групи з питань протидії гібридним загрозам Ірина Верещук заявила, що витоку інформації про планування операції щодо затримання найманців ПВК "Вагнер" не було. Про це політикиня повідомила 15 вересня в ефірі програми "Хард з Влащенко" на телеканалі "Україна 24".

"Є закон про державну таємницю, є закон про розвідку. Є коло осіб, які є споживачами цілком таємної інформації. Є порядок передачі такої інформації. І тут мене цікавило лише одне – чи були порушення закону під час передачі секретної інформації? Бо все решта – або неважливі деталі, або взагалі нерелевантні речі", – підкреслила Верещук.

На запитання журналістки Наташі Влащенко, чи був витік інформації, Верещук відповіла: "Ні, не було".

Вона повідомила, що в парламентському комітеті з питань нацбезпеки, оборони та розвідки також попередньо проводили слухання, які стосувалися справи співробітників спецслужб, але цієї інформації не розголошують через гриф секретності. Нардепка також зазначила, що інформацію під грифом "цілком таємно" не можуть публічно обговорювати політики.

Контекст:

Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які є членами приватної військової компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, згодом повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.

Офіс генерального прокурора України від 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 найманців ПВК "Вагнер" (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".

14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців "будуть трагічними".

Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська із 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.

Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради в Зеленського, на якій були, окрім голів українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки та оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію проводили із 2019 року.

Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК "Вагнер" зірвала людина "з найближчого оточення" Зеленського.

У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Начальник ГУР заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінську перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.

Зеленський заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було.

Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.

5 вересня 2021 року журналіст Bellingcat Христо Грозєв сказав, що розслідувачі мають достатню кількість даних, які б підтверджували факт спецоперації, але не знайшли відповіді на запитання, із якої причини її скасували. "Доведено, що російські спецслужби сплять, що їх можна перемогти, що українські спецслужби достатньо компетентні", – підкреслив Грозєв.

7 вересня американський телеканал CNN із посиланням на трьох колишніх високопосадовців української військової розвідки заявив, що Сполучені Штати знали і могли надавати підтримку українській спецоперації із затримання 33 членів ПВК "Вагнер". В Офісі президента України заявляли, що інформацію в матеріалі CNN про операцію взято із джерел, які не мають цінності.

Рада створила тимчасову слідчу комісію 19 травня, проваливши перед цим створення комісії, яка займалася б лише одним питанням – справою вагнерівців. У підсумку комісія, створена парламентом, розслідує "ймовірні протиправні дії представників державної влади та інших осіб, які могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України, загрожувати національній безпеці України". Однак першою справою, за яку взялася комісія, було саме розслідування ситуації з вагнерівцями.

Перше засідання ТСК провела 6 липня.

На засіданні 13 вересня тимчасова слідча комісія Верховної Ради заслухала двох офіцерів ГУР Міноборони, які брали участь у плануванні і проведенні операції із затримання вагнерівців.

14 вересня засідання ТСК не відбулося через відсутність кворуму. Голова ТСК, нардепка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла повідомила, що засідання комісії відклали до понеділка, 20 вересня.