Столтенберг про вступ України: Коли НАТО надішле запрошення, це практично означатиме членство в Альянсі
Україна не вступатиме в НАТО за кілька етапів, як у ЄС. Про це 3 квітня на пресконференції в Брюсселі на полях зустрічі міністрів закордонних справ країн – членів Альянсу заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Відеозапис опублікували на YouTube-каналі NATO News.
Столтенберга запитали, чи може Україна на липневому саміті НАТО у Вашингтоні отримати запрошення до Альянсу, як у випадку з ЄС, де Україна є країною-кандидатом, але ще не членом. Журналістка уточнила, чи може НАТО запросити Україну, а потім із часом, коли всі критерії буде виконано, Україна стане членом Альянсу.
Столтенберг відповів, що всі союзники погоджуються з тим, що Україна стане членом НАТО.
"Ми ухвалили важливі рішення торік, ми виконуємо їх зараз, скасувавши план дій щодо членства. Ми не повинні вводити щось, схоже на другий або двоступеневий процес. Я вважаю, що дуже важливо зберегти одноступеневий процес набуття членства для України. […] А потім гарантувати, що, якщо надішлють запрошення, то це буде те саме, що й членство, як це відбувається в НАТО. Це різниця між НАТО і Європейським союзом, – наголосив генсек Альянсу. – У Європейському союзі, звісно, коли вас запрошують, від запрошення до членства можуть минути роки. А в НАТО, коли вас запрошують, це відбувається дуже швидко".
За словами Столтенберга, незалежно від формальностей є чітке зобов'язання щодо членства України в Альянсі.
"Є чітке зобов'язання допомогти Україні наблизитися до членства. […] Тому, звичайно, коли ця війна закінчиться, ми маємо бути абсолютно впевнені, що це справді кінець... Тому ми маємо допомогти Україні побудувати власну оборону, щоб стримувати будь-яку подальшу російську агресію. Але завжди буде необхідність у гарантіях безпеки, і звичайно, остаточною гарантією безпеки буде ст. 5 і членство в НАТО", – резюмував генсек Альянсу.
Контекст:
На тлі окупації Криму країною-агресором Росією і збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Останніми роками Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020 році Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Саміт НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року сфокусують на тому, щоб розробити дорожню карту щодо членства України в Альянсі, заявили 2 квітня в Держдепартаменті США.