Судді КСУ обговорили із представниками Венеціанської комісії свій статус
У Конституційному Суді України 3 грудня відбулася онлайн-зустріч із представниками Венеціанської комісії, повідомила пресслужба суду.
У зустрічі з експертами комісії взяли участь голова КСУ Олександр Тупицький та судді Віктор Городовенко, Олег Первомайський, Петро Філюк, Галина Юровська та Володимир Мойсик.
Судді обговорили процес реформування законодавства, що стосується порядку організації та діяльності КСУ і статусу суддів, йдеться у повідомленні.
"Співрозмовники приділили увагу й іншим актуальним темам та висловили готовність продовжувати активний діалог для поглиблення співпраці", – зазначили у КСУ.
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування попередньо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції у зв'язку із рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій та припинило їхню перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства Олександр Новіков назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Тупицький сказав, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідність закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО для виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того ж дня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонує визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень увесь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту і суперечить двом статтям Конституції України.
Представники Ради Європи 31 жовтня розкритикували законопроєкт Зеленського. У відповідь НАЗК заявило, що Конституційний Суд принаймні двічі порушив Конституцію України. 2 листопада на зустрічі з парламентською фракцією "Слуга народу" президент закликав підтримати звільнення суддів КСУ.
Тупицький заявив, що зміна складу КСУ може призвести до порушення територіальної цілісності України. Він також не виключив, що щодо нього можуть здійснювати різні провокації, наприклад, йому можуть підкинути російський паспорт або гроші.
Тоді ж спікер Верховної Ради Дмитро Разумков зареєстрував законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону України "Про запобігання корупції". 3 листопада документ підтримав профільний комітет.
226 нардепів підписали та передали до Конституційного Суду України заяву із закликом до суддів добровільно скласти повноваження. Водночас наголосили, що це стосується не всіх суддів: депутати хочуть добитися відставки 11 суддів, які підтримали рішення про скасування частини положень антикорупційних законів.