Таран: Ми цілком свідомі, що Росія здатна планувати для України повторення грузинського сценарію 2008 року

Таран: Ми не можемо дозволити собі недооцінювати ситуацію
Фото: mil.gov.ua
Росія може планувати реалізацію грузинського сценарію нападу 2008 року в Україні, вважає міністр оборони України Андрій Таран. Про це він заявив 13 квітня на зустрічі з послом Франції в Україні Етьєном де Понсеном, повідомила пресслужба міністерства.

Таран поінформував посла про загострення ситуації в зоні операції Об'єднаних сил і нарощування Росією військ біля кордонів з Україною та в тимчасово окупованому Криму.

За словами Тарана, уперше з часів розпаду СРСР зафіксовано розгортання поблизу українських кордонів передових командних пунктів і розгалуженої системи управління військами Російської Федерації. Міністр вважає, що така концентрація російських військ загрожує не тільки безпеці України, а й стабільності в Європі.

"Ми не можемо дозволити собі недооцінювати ситуацію і цілком свідомі, що Росія здатна планувати для України повторення грузинського сценарію 2008 року. Для цього можуть бути використані провокації для звинувачення Збройних сил України в нападі на мирне населення, тим більше, що вже понад 400 тис. осіб на окупованих територіях видано російські паспорти", – сказав Таран.

Він вважає, що "найпотужнішим сигналом, здатним привести до тями керівництво РФ і не допустити активізації агресії проти України", могло б стати надання Україні плану дій щодо членства в НАТО, і в цьому Україна розраховує на підтримку Франції як члена Альянсу.

Таран також наголосив на важливості військово-технічного співробітництва України та Франції.

"Етьєн де Понсен пообіцяв довести отриману інформацію до президента Французької Республіки Еммануеля Макрона і висловив сподівання, що переговори президентів двох країн виправдають очікування", – повідомили у пресслужбі Міноборони.

Контекст:

Видання Le Figaro 13 квітня повідомило, що 16 квітня Макрон зустрінеться із президентом України Володимиром Зеленським у Парижі. Зустріч відбудеться в Єлисейському палаці, Зеленський прибуде до Франції з робочим візитом.

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цього року вже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.

Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила більше ніж 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.