Тарута: Влада не чує переселенців, тому що їй це не вигідно
Вимушених переселенців позбавили права голосувати на місцевих виборах і на парламентських у мажоритарних округах, це сегрегація за територіальною ознакою, вважає кандидат у президенти України, позафракційний народний депутат і лідер партії "Основа" Сергій Тарута.
Понад півтора мільйона громадян-патріотів, які у 2014–2015 роках вибрали для себе Україну, живе і працює по всій країні, а влада не дозволяє їм голосувати на місцевих і парламентських виборах у мажоритарних округах, позбавляючи в такий спосіб законного виборчого права. Про це в ефірі телеканала NewsOne 18 лютого заявив кандидат на пост президента України, лідер політичної партії "Основа", позафракційний нардеп Сергій Тарута.
"Понад півтора мільйона осіб виїхало з окупованих територій через те, що там неможливо стало жити. Водночас частина з них покинула своє житло, свої квартири, не витримавши того хаосу і знущання, які сіють бойовики на тих територіях. І зараз вимушених переселенців зареєструвалося для виборів приблизно 23 тис. Це мізер, усього 2–3%. А зараз важливо донести переселенцям, що їхнє майбутнє, що досягнення миру і процвітання можливі після переобрання влади. Водночас щодо виборчих прав переселенців на місцевих виборах і на парламентських виборах у мажоритарних округах – це сегрегація за територіальною ознакою", – заявив політик.
Він розповів, що зробив низку ініціатив для вирішення цієї ситуації.
"Починаючи з 2015 року, я і мої колеги-депутати з позафракційного об'єднання з відновлення Донбасу ініціювали кілька законопроектів про поновлення виборчих прав переселенців. Але керівна коаліція не хоче навіть розглядати такі ініціативи. Водночас ми з низкою громадських організацій, включно з "Донбас SOS", "Крим SOS", проводили акції, щоб влада перестала порушувати фундаментальні права переселенців. Адже це порушення Конвенції з прав людини, це порушення міжнародних угод, які ми підписали з Радою Європи. А влада не чує переселенців, тому що їй це не вигідно. Тому що переселенці не будуть голосувати за представників сьогоднішньої коаліції, бачачи ставлення влади до себе", – пояснив лідер "Основи".
Нардеп додав, що ще у 2017 році разом зі співавторами подав законопроект про відновлення виборчих прав переселенців №6240. У січні 2019 року профільний комітет ВР із питань правової політики та правосуддя схвалив документ, тепер справа за підтримкою закону Радою на пленарному засіданні. За словами Тарути, у політсилі розроблено програму допомоги переселенцям – насамперед це допомога з житлом, виплата всіх пенсій та допомог і програма з пільгового кредитування бізнесу, створеного переселенцями.
Станом на 14 січня Міністерство соціальної політики України зареєструвало 1,512 млн переселенців із Криму і Донбасу.
Переселенці можуть голосувати за місцем свого тимчасового перебування на президентських і парламентських (за партійними списками) виборах. Брати участь у місцевих виборах вони, згідно з рішенням Верховного Суду від 22 серпня 2018 року, не можуть, навіть якщо у них є тимчасова реєстрація.
Вибори президента України відбудуться 31 березня 2019 року.